По думите им елементарни изисквания към процеса на промишленото пране у нас не се спазват. Става въпрос за правилото в обществените сгради да има обособена мръсна и чиста зона с приемни складове, експедиция на прането, специализирани дезинфектанти и т.н. "Масово хигиената е много занижена - смесва се чисто с мръсно пране, не се използват добри препарати и като цяло не се предоставя качествена услуга", смята Иван Мидюров от асоциацията.
Според него и колегите му друг съществен проблем е прането в промишлени обеми в обекти за химическо чистене, които не са пригодени за това и не разполагат с необходимото оборудване и дезинфектанти. Това крие сериозен риск от зарази, посочиха специалистите.
От асоциацията предупредиха, че половината от предприятията за промишлено пране попадат в сивата икономика. "Възнагражденията в тях са много ниски - около 300 лева, а няма кой да работи за толкова малко пари, значи се дават пари под масата", допълни Мидюров, подчертавайки, че трудовата дисциплина, графиците, отпуските на работещите в тези предприятия остават далеч от контрола на държавата.
Често тези стопанства ползват и нерегламентирано енергийни ресурси, липсва и отчетност на издаваните фактури, смятат още представители на асоциацията. Те настояват за държавен контрол и пререгистрация на всички обекти за промишлено пране, както и за дефиниране на критериите за извършване на тази дейност.
Експертите поискаха и прекратяване на порочната практика болниците да сключват обществени поръчки за пране, следвайки единствено критерия "най-ниска цена".
Източник: bTV