По думите му това трябва да стане до края на годината, а точните параметри за регистрация ще бъдат обсъждани с представители на Европейската комисия, които пристигат у нас следващата седмица.
От 3 август влязоха в сила промени в законодателството, които задължават рибарите да се регистрират като юридически лица и да поставят касови апарати. Притежателите на малки лодки, смятат че няма точни параметри, за това кои плавателни съдове засягат промените. Те са на мнение, че в лодката няма как да бъде сложен касов апарат, тъй като нито има електрическо захранване, нито място за устройството.
От Агенцията по рибарство са категорични, че всички лица, които извършват стопански риболов ще бъдат регистрирани като фирми. От регистъра за риболовни кораби ще бъдат извадени плавателните съдове под 10 метра - това са плавателните съдове, които ще извършват крайбрежен риболов, ще им бъде определена двумилна зона да извършват риболов, по-навътре да не могат да навлизат.
Собствениците на тези лодки няма да имат правото да участват в разпределението на квотите за улов на калкан и цаца и ще минат на патентен данък. Ще го плащат, освен годишния лиценз от 120 лева.
Морските вълци обаче имат свое виждане за промените. Те смятат, че трябва да се заимства практиката на съседните морски страни- Гърция и Турция, да има борса, като излезе рибаря от морето, да знае цените на рибата днес - предава си рибата, правят му се удръжките.
От ИАРА обаче смятат, че няма как да отпадне предстоящата промяна и обясняват, че с нововъведенията ще излезе голяма част от сивия сектор в бранша.