Да бъде забранен риболовът заради нарастващата опасност от плаващи мини в Черно море, а след официалната забрана държавата да компенсира рибарите. За това настояват от две браншови сдружения във Варна, предаде репортер на Varna24.bg.
"Според мен от ВМС трябва да обявят форсмажорни обстоятелства. Ние риболовим по три-четири дни, корабите излизат нощно време, тъй като преходите са много големи, стигаме до район на риболов и там работим тези няколко дни. Нямаме никаква видимост през нощта. Работим в радари навигационен тип, а те не могат да уловят тези малки мини. И до момента издържаме трудно вече три месеца, тъй като от Морска администрация не ни е издадено разрешително за риболов. Сега дойдоха проблемите с мините заради войната. Трудно е да се каже колко бихме издържали. В момента хората ни са поставени в ситуацията или да измрат от глад или да измрат от мини. До момента няма инцидент, дано не се случва", коментира Александър Тръпчев, председател на рибарско Сдружение "Одесос".
"Категорични сме, че държавата трябва да забрани риболова, да се обяви извънредно положение за два-три месеца, докато бъде почистено морето от опасните мини, защото настоящото положение ще доведе до огромни загуби за нас. Ние не искаме да играем на руска рулетка и да си залагаме живота. Затова от два дни настояваме за среща с министъра на земеделието, за да изразим становище, че е по-добре да бъде официално забранен риболова и държавата да ни компенсира за загубите. До момента няма никаква реакция от страна на министерството, дали от неразбиране на проблема или липса на вземане на решения, не знаем. В нашето сдружение "Черноморски изгрев" са 53 кораба, в сдружение "Одесос" са още 20 по-големи рибарски кораба. По Северното Черноморие сме около 70 кораба, които са над 12 метра и сме засегнати силно от ситуацията. Що се отнася до мините, разбира се, че ще подадем сигнал, ако засечем такива. Проблемът обаче ,е че на 60 морски мили от брега нямаме обхват на телефоните, нито на УКВ, няма как да го подадем тоя сигнал. Турция забрани вече риболова с цел опазване здравето и живота на техните граждани. Забраниха го за неопределено време, до второ нареждане. Какво пречи на България да вземе подобно решение?", коментира Емил Милев от Сдружение "Черноморски изгрев".