© Impact Press Group | | Задължително изучаване на предмета "Религия" в училище няма да влезе в Закона за предучилищното и училищното образование, въпреки искането на Светия синод.В проекта на закона е запазено и сега съществуващото изучаване на религията като задължителноизбираема подготовка (ЗИП) или свободноизбираема подготовка (СИП), заяви зам.-просветният министър Милена Дамянова по повод искането на синода.
Преди дни на конференция във Варна свещеници обявиха, че Българската православна църква е готова да организира протестно литийно шествие заради нежеланието на управляващите религията да стане задължителен учебен предмет.
Дамянова обаче обясни, че в България са регистрирани над 115 вероизповедания и предложение, като това на Светият синод, означава, че трябва да се даде възможност на всички тези официално регистрирани вероизповедания да влязат в училище.
Нека да помислим това ли искаме. Където има проявен интерес към предмета, сме поели ангажимент пред представители на Светия синод, които бяха в МОМН, че заедно с тях ще мотивираме учителите и директорите на училищата да предлагат възможностите за изучаването на религията като ЗИП и СИП, обясни Дамянова.
Тя препоръча да се помисли как ще може да се изучава задължително религията, ако в един клас, има деца, които изповядват седем-осем различни вероизповедания.
Докладът за искането на Светия синод за задължителното изучаване на религията е готов, съобщи още зам.-министърът.
Детето влиза в училище най-напред с това поведение, което получава и е видяло вкъщи, коментира Милена Дамянова по повод аргументите на Светия синод, че ако религията стане задължителен предмет, ще намалее агресията в училище и тя ще спомогне за възпитаването на учениците в християнски ценности.
Църквата има възможност да работи за намаляването на негативните тенденции сред младите хора - чрез своите неделни училища, отбеляза зам.-министърът на образованието.
Източник: bTV |