Справка показва, че според изследването на американската служба, водите на Черно море също са засегнати. В доклада е посочено, че във водите на нашето море също се отчита рекорден пик на температурата. Само в най-северните части на Черно море не е отчетен рекорд, но температурата на водата е по-висока от миналогодишната.
Институтът по океанология при БАН не е извършвал такова наблюдение в Черно море. Това каза неговият директор проф. д-р Атанас Палазов. По думите на професора американското изследване се базира на събраните данни от повече от 3000 изследвания на температурата. Според проф. Палазов тази тенденция е опасна и в бъдеще ще засегне крайбрежните градове и села. Огромна част от населението на земята живее именно в тези райони.
Още през 2007 г. Междуправителствения панел за климатични промени предвиди, че до края на 21 век нивото на океаните и моретата ще се увеличи с до 60 cм. Този процес със сигурност ще окаже влияние на работата на пристанищата.
В САЩ вече текат научни проекти, които търсят изход от евентуална криза, причинена от повишаване нивото на океаните. Няколко са градовете по океанското крайбрежие в САЩ, където вече се наблюдават ефектите от повишената температура на водата и увеличаване нивото на океаните.
"Това явление няма да засегне нас, но ще се отрази на нашите внуци и техните деца", каза още Палазов.
Източник: Maritime.bg