Редовният кабинет внася спокойствие за цените на пазара, сочи експерт
Редовният кабинет внася спокойствие на пазара. От края на февруари имаме тенденция към успокояване и падане на цените. Не може да кажем, че има дефлация, по-скоро се укроти темпът на нарастване. Това заяви пред БНР Владимир Иванов - председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).
"Към момента има едно задържане. Вече 4-ти месец почти сме без промяна (...) При някои от продуктите имаме и намаление - най вече при олиото и яйцата. Известно намаление - около 7 до 8%, се получи и при млечните. Но на годишна база спрямо цените на миналата година процентът варира между 7,5 и 8,5%. Това е главно заради пресните плодове и зеленчуци, тъй като там вариациите са доста сериозни. Говорим за едно равновесие. За дефлация не можем да говорим, тъй като сме с 9% над нивата от миналата година", посочи още експертът.
По думите му по-голяма част от преработеното месо у нас е внос и затова няма промяна в цената на свинското месо. При него основната причина за покачване на цената е повишаването на разходите за труд. Според Владимир Иванов в големите вериги има български плодове и зеленчуци, но те прилагат доста агресивна политика спрямо нашите производители.
По думите на председателя на ДКСБТ на международния пазар се наблюдава сериозен срив в цената на пшеницата и царевицата. Цената на олиото е на 3 пъти по-ниско ниво от пиковите стойности през 2022 г. По думите му там няма какво и как да предизвика стресови ситуации. 4-ти месец и ООН регистрира спадане на ценовите индекси на храните.