Оказва, че макар да харчим повече, реално почиваме по-малко. "Имаме едно увеличаване на това, което се харчи, но то е свързано с по-високата цена на горивата и по-високата цена на храните, т.е. имаме едно оскъпяване на пътуванията и това доведе до съкращаване на престоя на туристите", смята Румен Драганов.
Профилът на българина, който може да си позволи повече от една почивка на морето през лятото, е на турист между 30 и 40 години. Това са предимно мениджъри на средно ниво в различни компании. Една част от тях предпочитат планината, след като през лятото вече са обиколили морските курорти. Често избират да похарчат парите си в автентично направените къщи с типичната българска атмосфера, привлечени не само от битовата обстановка в тях.
Цената на нощувка в подобна къща варира от 40 до 60 лв. на човек. Обикновено към нощувката се предлага и закуска, която често включва типично местно ястие, направено в домашни условия. Отделно гостите могат да доплатят за обяд или вечеря, които излизат средно по около 30 лв. на човек, разказват ресторантьорите. Пътуващите в чужбина най-често избират близки дестинации, като Гърция е фаворитът, твърдят туроператори.
Тези, които нямат възможност да си позволят да пътуват около празниците, задължително пълнят хладилника повече от обикновено, отбелязват продавачите в хранителните магазини. Повечето от хората наблягат на белите меса. Купуват се основно пилешко и зеленчуци, обясняват търговците. Средната сметка, която са навъртали българите в деня преди Съединението е 50 лв. Това е с около 20 лв. повече от обичайното, коментират от търговските вериги.