© | | Развеждането в София става два пъти по-бързо тази година, става ясно от справка на Софийския районен съд.През 2012 г. 2396 семейства в столицата са поискали бракът им да бъде разтрогнат - било по взаимно съгласие или по вина, и много малка част от тях са се отказали впоследствие или са се споразумели. В крайна сметка съдът е дал развод на 2119 семейства.
От началото на тази година молбите до съда за прекратяване на брак са 1214, а 1235 двойки са получили развод, тоест всички желаещи и някои с дела от миналата година.
Както и преди, разделите по взаимно съгласие са с близо една трета повече от тези по вина на единия от съпрузите. През 2012 г. 1024 семейни двойки са поискали да скъсат оковите по вина и 1372 - по взаимно съгласие. Съотношението през тази година е 477 по вина и 737 по взаимно съгласие.
Изневярата и алкохолизмът остават най-честите поводи за разрушаване на семействата, коментират адвокати по бракоразводни дела. Сред другите причини са безпаричието, еднообразното съжителство и домашното насилие. След тях се нареждат несходството в характерите, битовите неуредици и намесата на роднини в семейството. Разводите заради пари и имоти също не са редки случаи, твърдят юристите. Според психолози пък динамичното ежедневие и борбата за оцеляване често пъти разрушават отношенията между съпрузи и това води до криза в брака, завършваща с развод. В съдилищата не се води статистика кой пол по-често подава молба за разтрогване на брака, но практиката на адвокатите е категорична, че инициативата обикновено идва от жените.
Двойките, които са с дълъг брак, най-често се развеждат заради друг партньор или просто законово уреждат раздялата си, която реално се е случила преди години. При младите най-честата причина е, че не умеят да правят компромиси и нямат търпение да изслушат аргументите на другата страна. Всеки държи да наложи своето мнение, без да се съобразява с другия партньор. Има случаи на двойки, които се оказват изключително нетърпеливи и тръгват на развод само година след като са чули Менделсон.
Преобладават разделите по взаимно съгласие, защото са по-евтини и по-бързи, отколкото разводите по вина. В първия случай съпрузите подписват споразумение, в което съобщават какво са се разбрали, и съдът просто ги одобрява в едно заседание, в някои случаи в две. Разводът може да приключи в рамките на 2 месеца, съпрузите могат да използват и един адвокат, защото нямат спорове помежду си. Държавната такса за всеки от тях е 50 лв.
Разводите по вина са по-сложни и продължителни. При тях в молбата се събират исковете за раздялата, за попечителство над деца, за издръжката им, за ползване на семейно жилище, за смяна на име и т.н. Познатите от миналото помирителни дела в началото на развода вече са история след промените в Гражданскопроцесуалния кодекс. Сега след образуването на бракоразводно дело по исков ред съдът изпраща молбата за развод на другата страна и чака отговор. След това се насрочва дата за делото. Адвокати по семейно право наричат тези процеси "най-кървавите" в съдебната практика, защото споровете между съпрузите са ожесточени и могат да продължат с години. Адвокатският хонорар започва от 300 лв. и стига до няколко хиляди в зависимост от сложността и продължителността на процеса. В повечето случаи тарифата на адвоката се движи около 1000 лв.
Като култов случай столични юристи разказват за развод, при който жената изпреварила правосъдието с хитрост и жестокост. Съпругът редовно биел благоверната си и след 12 предупредителни протокола му била наложена глоба от 50 лв. Това не го стреснало и той продължил, но при пореден скандал и побой жената му казала: "Спри и дай да изпушим по една цигара." Мъжът се протегнал към кутията с цигари и в този момент благоверната го фраснала с всичка сила в устата, ударът счупил на две зъбната му протеза, тя изхвръкнала и паднала на земята. Съпругата грабнала едното парче и с металната част от протезата издрала жестоко гърба на мъжа си. В съда получили развод, но останали да живеят в един апартамент.
Източник: в. "Монитор" |