Официално от полунощ на 14 май 2020 година България е в извънредна епидемична обстановка. Мярката дойде след 60 дни, в които у нас беше обявено "извънредно положение“ във връзка с разпространението на заразата от коронавирус. С него бяха въвеждани и отменяни редица мерки в последните два месеца.
Налагането на извънредна епидемична обстановка в страната беше обявено на брифинг в края на 13 май от здравния министър
Кирил Ананиев. Новината предизвика вълна от коментари в социалните мрежи и объркване сред част от гражданите за разликата между "извънредно положение“ и "извънредна епидемична обстановка“.
Министърът на правосъдието
Данаил Кирилов бе потърсен, за да дефинира разграничението между двете понятия.
"Разликата е в обхвата и интензивността на евентуално засягане на права на гражданите. Съобразно изискванията на Конституцията при "извънредно положение“ има възможност да се засегнат неосновни конституционни права на гражданите. В конкретния случай при обявяване на "извънредна епидемична обстановка“ нямаме това интензивно засягане на права на гражданите. Те са концентрирани към приложението на медицинските мерки за ограничаване на разпространението на вируса“, заяви правосъдният министър
Данаил Кирилов пред "Правен свят".
По повод налагането на мерки в бъдеще, министърът уточни, че това ще се случва по преценка на ситуацията.
"При всички положения ще се действа спрямо ситуацията, включително, ако се наложи, отново да се поиска от Народното събрание обявяване на "извънредно положение“ в случай, че се налага взимането на по-радикални ограничителни мерки. Виждате, че мерките, които бяха за придвижването отпаднаха, така че се надяваме да не се влошава епидемичната обстановка, че да се налага тяхното възстановяване“, допълни още Кирилов.
А въведената, считано от днес епидемична ситуация, ще бъде в сила до 14 юни 2020 година.