Разкриват нова лаборатория във Варна заради коронавируса
На 28-те регионални здравни инспекции отново бяха дадени подробни указания за координиране на действията с всички лечебни заведения, центрове за спешна помощ и филиалите към тях, гранични контролно-пропускателни пунктове, летищни и морски власти. Това се налага във връзка с изпълнението на дейностите, възложени от Националния оперативен щаб, сформиран вчера, 24 февруари, съобщават от Министерство на здравеопазването.
Мерките са свързани с обслужването на новооткритите гранични медицински пунктове на сухоземната граница, които ще изпълняват задачи по опазване на страната от внос на новия коронавирус.
На всички работещи на медицинските пунктове, както и на екипите на спешна медицинска помощ и на инфекциозните отделения на болниците, вече са разпределени допълнителни количества лични предпазни средства. На органите на здравния контрол са осигурени подвижни дезинфекционни апарати за дезинфекциране на помещения, дезинфекционни средства и други.
Дадени са указания за привеждането в пълна готовност на всички инфекциозни структури в страната за хоспитализация, диагностика и лечение на евентуални случаи на заразяване с COVID-19.
Разкриват се и две нови лаборатории, в които лечебните заведения ще могат да изпращат проби за новия коронавирус. Двете лаборатории ще започнат работа до края на седмицата – съответно в градовете Варна и Стара Загора. До вчера, 25 февруари, в Националната референтна лаборатория за изследвани 43 проби, като всички са отрицателни.
Министерството на здравеопазването подчертава, че предприетите мерки са превантивни. Към момента в България няма регистриран случай на новия коронавирус. При грипоподобна симптоматика и пребиваване през последните 14 дни в Северна Италия или в континентален Китай гражданите следва незабавно да се обърнат към своя общопрактикуващ лекар, а в случай че нямат такъв – към регионалната здравна инспекция по местоживеене/ местопребиваване.
Припомняме, че всички налични документи и указания, включително и препоръките на Световната здравна организация и Европейския център за контрол и превенция на заразните заболявания, са преведени и публикувани на сайта на Министерството на здравеопазването (в две отделни рубрики – "За граждани“ и "За медицински специалисти“). Същите са налични и на електронните страници на Националния център по заразни и паразитни болести и на тези на регионалните здравни инспекции.