"Огромна част от българите живеят в панелни жилища. Тези хора рано или късно ще трябва да отидат в нещо ново".
Това мнение изрази бизнесменът и предприемач Иво Димовски във видео, публикувано в страницата му в социалните мрежи и допълва тезата си:
"Дали това ще е реновирана стара тухла или ново строителство, няма значение, но рано или късно панелните жилища ще спрат да съществуват. Колкото и още години да са експлоатационно годни, което никой не може да каже, защото на много блокове тази годност вече е свършила, а хората още живеят там."
"Големият плюс на панелките е, че те имат много въздух - имат огромно разстояние между блоковете. Това означава, ако ги махнем утре, то ще може да построим нещо много по-високо, да дадем обезщетение на хората или да им да дадем пари за мястото им и да имаме много по-високи сгради не тия места. За това все повече ще се говори и все повече ще се прави - инвеститори ще изкупуват старите и гадни панелки, които са си загубили стойността."
Панелните блокове у нас представляват 25% от сградния фонд на страната. Жилищата от този тип са над 700 000. Според най-разпространеното мнение срокът на годност на тези сгради е 50 години. А за санирането на всички апартаменти са необходими над 10 милиарда лева. Специалистите напомнят, че санирането на жилището не означава само слагане не топлоизолация, а също така и подмяна на водоснабдителната, електроснабдителната и отоплителната система на сградата.