Консултативният съвет за национална сигурност при президента ще обсъди рисковете и заплахите за националната сигурност на България, както и състоянието на армията. Държавният глава
Румен Радев свиква заседанието на фона на напрежението около Украйна.
Според президента Радев най-голямата заплаха за националната сигурност е неглижирането на проблемите на въоръжените сили. Сред тях - липсата на достатъчно ресурси, остарялата техника и недостигът на кадри.
Трябва да скъсаме с това отношение веднъж завинаги - да се сещаме за проблемите на армията от криза до криза и от катастрофа до катастрофа, коментира държавният глава.
Затова на заседанието на КСНС президентът ще настоява за ясни гаранции за модернизацията на въоръжените сили:
"Декларацията на новото правителство, че нашата национална сигурност ще се гради върху конституционните задължания на българската армия, трябва да бъде подплатена с ясни ангажименти как точно ние ще развиваме нашите въоръжени сили".
КСНС се събира на фона на напрежението около Украйна. Президентът е убеден, че конфликтът между Запада и Русия трябва да бъде решен чрез дипломация и преговори:
"Тази криза създава заплаха за сигурността не само на България и на нашия регион, а на цяла Европа. България е част от усилията за намаляване на напрежението".
Страната ни е част и от усилията за укрепване на Източния фланг на НАТО. В българската бойна група на основата на батальон ще участват и съюзнически сили, за да допълнят способностите, с които страната ни не разполага.
"България е отворена към всички съюзници за участие на техни контингенти, които да допринесат за запълване на дефицит от способности в нашите сухопътни войски", каза
Румен Радев.
Напрежението между Русия и Украйна беше тема и на Съвет по сигурността при премиера преди дни. Правителството работи по различни варианти, за да гарантира енергийната сигурност на България в случай на проблем с доставките на руски природен газ за Европа.
"Да говорим с ЕК в случай, че има пълно прекъсване от руската държава на газ, дали не може да имаме временно спиране, частично, на нашия експорт на ток и да заместим мощностите", каза министър-председателят
Кирил Петков.
Министерството на външните работи призова българите да не пътуват до Украйна, а сънародниците ни, които се намират там, да напуснат страната. Създаден е и кризисен щаб, който следи ситуацията. Вицепрезидентът Илияна Йотова очаква КСНС да излезе с гаранции за защита на етническите българи в Украйна при евентуална ескалация на напрежението.