Работодателят може да прекрати трудовия ви договор, но в определени законови ситуации ви дължи обезщетение

Автор: Десислава Томева
Коментари (0)
16:36 / 04.04.2025
347
За голяма част от работещите Кодекса на труда не е "настолна книга“ и често не знаят как да защитят правата си.

С помощта на експертите от Министерството на труда  и социалната политика, "Фокус“ дава отговори на много важни въпроси.

Конкретният случай касае прекратяването на трудов договор от страна на работодателя и размера на обезщетението, което трябва да получи освободения служител.

Ето какво гласи Законът:

Съгласно чл. 331, ал. 1, изр. 1 от Кодекса на труда (КТ) работодателят може да предложи по своя инициатива на работника или служителя прекратяване на трудовия договор срещу обезщетение.

Ако работникът или служителят приеме предложението, работодателят му дължи обезщетение в размер на не по-малко от четирикратния размер на последното получено месечно брутно трудово възнаграждение, освен ако страните са уговорили по-голям размер на обезщетението. (чл. 331, ал. 2 от КТ).

В чл. 20 от Наредбата за структурата и организацията на работната заплата е предвидено, че в брутното трудово възнаграждение извън случаите по чл. 177 от КТ (възнаграждение за времето на платения годишен отпуск) и чл. 228 от КТ (брутното трудово възнаграждение за определяне на обезщетенията по глава десета, раздел III от КТ) се включват основното трудово възнаграждение и допълнителните трудови възнаграждения с постоянен характер, определени с индивидуалния трудов договор, доколкото друго не е предвидено в Кодекса на труда.

В този случай експертите обясняват, че брутното трудово възнаграждение, върху което се изчислява дължимото обезщетение при прекратяване на трудовото правоотношение по чл. 331 от КТ, е последното получено месечно брутно трудово възнаграждение, в което се включват основното трудово възнаграждение и допълнителните трудови възнаграждения с постоянен характер, според определеното в индивидуалния трудов договор.

Специалистите от МТСП обръщат внимание, че разпоредбата на чл. 331, ал. 2 от КТ установява минимален размер на обезщетението за прекратяване на трудовия договор по инициатива на работодателя, като няма ограничение страните по трудовото правоотношение да уговорят обезщетение в по-голям размер. Също така, ако работникът или служителят не се произнесе писмено по предложението (т.е. не приеме изрично в писмена форма) на работодателя за прекратяване на трудовото правоотношение срещу обезщетение, в 7-дневен срок, се смята, че предложението не е прието.

Ето защо, когато работникът или служителят не е съгласен с размера на предложеното му обезщетение, лицето има възможност да не приема предложението, както и да поиска по-голям размер, преди да предостави изричното си писмено съгласие.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Работодателят е длъжен да ни уведоми при проблеми с финансовото с...
Известен българин е заловеният с кокаин за 5 милиона лева
Убийство потресе Шуменско! Задържан е 31-годишен, роднина на жерт...
Климатолог: В следващите 72 часа се очаква драматична промяна 
Атанаска Бакалова: Качествени хора ще бъдат убивани. С това право...
Срам за родителите! Нагли хлапета се правят на гангстери


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).