Работодателят е длъжен да направи това!
Работодателят е длъжен да предприеме всички мерки за предотвратяване и намаляване на трудовите злополуки и на общите заболявания, както и на професионалните болести, като приоритетно осигурява колективни средства за защита.
Работниците трябва да използват лични предпазни средства и да спазват инструктажите за безопасност. Това заяви за БТА изпълнителният директор на Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) инж. Екатерина Асенова във връзка със Световния ден за безопасност и здраве при работа и Международен ден в памет на загиналите и пострадалите при трудови злополуки и професионални болести, които се отбелязват днес, 28 април.
Практиката показва, че често предпазни средства се осигуряват от работодателя, но не се използват от работника, коментира Асенова. Работещите имат право да откажат да изпълняват работа, която пряко застрашава живота и здравето им, напомни още тя. И призова хората да мислят за здравето си и да се стремят да работят безопасно.
През 2024 г. 64 работници и служители загубиха живота си, а работещите продължават да допускат компромиси не само с безопасността, но и с декларирането на труда си, посочи Асенова. В някои от случаите с летален край пострадалите са били без трудов договор, каза тя и подчерта - работата без трудов договор лишава работещите от трудови и осигурителни права.
Дигитализацията и безопасния труд
Световният ден за безопасност и здраве т.г. акцентира върху изкуствения интелект и дигитализацията на работното място. Акцент отново е безопасността. "Дигитализацията ще промени света на труда, ще подобри здравето и безопасността при работата чрез намаляване на опасните експозиции, подобряване на откриването на риска и превенция, рационализиране на процесите и оптимизиране на организацията на работа, но ще доведе след себе си други рискове, за които обществото трябва да се подготви“, смята изпълнителният директор на ГИТ.
Според Асенова изграждането на култура на превенция трябва да започва в най-ранна възраст, като само така младите работници ще имат вече навици да мислят и работят безопасно. ГИТ организира информационни кампании, за да повиши информираността сред младежите за техните права и задължения, но и защо е важно да се работи безопасно.
Световният ден за безопасност и здраве при работа и Международният ден в памет на загиналите и пострадалите при трудови злополуки и професионални болести ще бъде отбелязан у нас с различни прояви. В София Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) организира в 9:30 ч. поднасяне на венци и цветя на мемориалната плоча пред сградата на синдиката. От Конфедерацията на труда "Подкрепа" отбелязаха, че по данни на Международната организация на труда (МОТ) всяка година 2,2 милиона работници по света умират поради трудови злополуки и професионални болести.