Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Бургас
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Работи ли наистина почистващият препарат за горивни инжектори?
Автор: Екип Burgas24.bg 16:22 / 15.08.2023Коментари (0)616
©
Препаратът за почистване на горивни инжектори (дюзи) е обичайно решение за множество автомобилни проблеми. Но наистина ли работи? И защо? 

Как работят горивните инжектори?

Горивните инжектори се използват за въвеждане на гориво в горивната камера, където то се смесва с въздух и след това изгаря, за да създаде мощност. Дюзата получава горивото от горивна помпа с високо налягане и благодарение на много малка дюза пулверизира горивото, така че да може бързо да се смеси с въздуха.

Самото устройство е като аерозолна кутия със спрей: Бутилка изпуска малка малка дюза, която пулверизира течността на много малки частици. Горивният инжектор работи по подобен начин, с много по-високи налягания, по-малки дюзи и прецизно дозиране, за да създаде горивна пара, която изгаря предсказуемо, ефективно и чисто.

По-новите инжектори за двигатели с директно впръскване дори имат няколко дюзи на върха, за да помогнат за получаване на по-добра смес въздух-гориво. Откакто карбураторите бяха въведени на етапи около 1980 г., всеки нов двигател с вътрешно горене вкарва горивото в камерата с дюзи, включително дизеловите мотори.

Процесът се управлява от ECU (блок за управление на двигателя), така че инжекторът винаги ще доставя гориво точно, когато двигателят има нужда от него. Времето е много важно, тъй като впръскването на гориво твърде рано или твърде късно може да накара двигателя да не работи според очакванията или дори да го повреди.

Как се запушват горивните инжектори?

Бензинът и дизеловото гориво, които наливаме в колите си, никога не са толкова чисти, колкото би трябвало да бъдат. В допълнение към фините прахови частици, горивото, което получаваме днес, съдържа малки количества вода и някои съставки, повишаващи октановото число. Всички тези неща могат да имат вредно въздействие върху горивните инжектори, но враг номер едно определено е натрупването на въглерод.

Това е нещо, което се случва с всеки двигател с времето – по време на процеса на горене по-голямата част от въглерода напуска двигателя през изпускателната система, но част от него остава в горивната камера и с времето може да блокира преминаването на горивото и въздушно-горивна смес, казват експертите от AutoGuide, цитирани от AutoMedia.bg. Добавете към това възможността инжекторът да ръждясва от водата в горивото и някои странични продукти от етанола и колата ви може да започне да губи мощност и да консумира повече гориво. Ето защо е важно да поддържате горивните си инжектори чисти. Вие не само губите мощност, но и разходът на гориво може да спадне.

Какво прави почистващият препарат за горивни инжектори?

Препаратите за почистване на горивни инжектори са добавки, които имат за цел да разтворят тези отлагания в инжектора, както и в горивната камера, и да помогнат на вашия двигател да работи при оптимални условия с правилната смес въздух-гориво. Мислете за тях като за препарати за вашата горивна система. Тези почистващи препарати могат да почистят вътрешността на вашия инжектор, както и въглеродните натрупвания в горивната камера, зад всмукателните клапани и около запалителните свещи. Всички те имат активни съставки, които помагат за разтварянето на отлаганията на много по-малки парчета, които или се изгарят, или се изхвърлят през изпускателната система.

Как работят почистващите препарати за горивни инжектори?

Препаратите за почистване на горивни инжектори са смес от сложни химикали, повечето от които разтворители, които могат лесно да почистят отлаганията. Основният почистващ агент на тези добавки е химикал, наречен PEA или полиетерамин, който е базиран на азот детергент, който е чудесен за разтваряне на въглеродни отлагания. PEA е много устойчив на високи температури, което го прави чудесен за почистване на горивни инжектори, както и за разтваряне на отлагания в горивната камера, където температурата може да достигне до 650 градуса по Целзий.

Някои почистващи препарати съдържат други химикали, за които производителите твърдят, че ги правят по-добри от други, но научни изследвания показват, че полиетераминът е най-добрият за почистване на въглеродните натрупвания и винаги трябва да търсите добавки, които съдържат този химикал.

Какво се очаква след почистване на горивни инжектори?

Можете да очаквате няколко подобрения на вашия двигател, след като го третирате с почистващ препарат за горивен двигател, но тези резултати няма да се появят веднага - често трябва да изминете дори 1000 км, за да проработи. Подобренията включват възстановяване на мощността и подобрена реакция на газта, по-добра икономия на гориво и по-малко вибрации на празен ход. За най-добри резултати обаче е най-добре да проверите запалителните си свещи и въздушния филтър, тъй като те също могат да помогнат на двигателя ви да работи по-добре.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
Още новини от Национални новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Септември 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Зима 2024/2025 г.
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
51-ото Народно събрание
В столичния кв. "Младост 1" откриха труп на жена, има следи от насилие
Риск от чума по дребните преживни животни
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Бургас и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@burgas24.bg

За реклама:
Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Бургазлии във facebook
RSS за новините
Статистика: