Заради извънредните мерки, премиерът
Бойко Борисов и президентът
Румен Радев отново се озоваха от двете страни на барикадата. Кой е прав в създалата се ситуация?
"В адреналиновите времена на уплахата има обществена мобилизация и скупчване на хората около властта. Но утре, когато това отмине, ще започнем да мислим повече за работните места, за социалната система и за икономиката и този тип послания, които президентът излъчва, ще бъдат актуални. Въпросът не е кой е крив, кой прав – президентът или премиерът. Имаме два прочита за политиката, която правителството и президентът изповядват, тези два прочита ги чуваме от доста време насам. Не ни прави впечатление това противопоставяне, а и
Румен Радев беше затова избран, да бъде коректив на властта", коментира пред БНР Първан Симеонов, изпълнителен директор на "Галъп Интернешънъл".
Той припомни проучване на "Галъп", според което българите разбират и възприемат мерките и че над 80% ги намират за поносими:
"Българите понякога имаме голям комплекс за малоценност, постоянно смятаме, че нещо бъркаме. Време е да си кажем, че се справяме добре в тази ситуация. Българското общество реагира мобилизирано и дисциплинирано. Поне засега печелим време. Може да направим нещо, което да ни накара най-накрая да си повярваме", допълни той.
Симеонов подчерта, че при такива ситуации хората са склонни да правят по-сърдечни жестове:
"Но разликата между желанието да помогнеш и пълната гротеска е много малка. С крачка напред, с две назад, после с три напред, депутатите няма да бъдат запомнени с добро", каза Симеонов.
Според политолога парадоксът на мерките е, че колкото по-успешни са те, хората ги намират за все по-ненужни.
"Властта трябва да помисли за следващия етап. В нашите изследвания се вижда, че расте тревогата на хората за работните места. Трябва много да се мисли, преди да се предприеме даден ход", категоричен бе той.