Трансплантацията беше проведена в Трансплантационния център на Клиниката по детска хематология и онкология от екип, включващ медицински специалисти от клиниката и болницата с участието на проф. Игор Резник от Центъра по трансплантации в болница Хадаса - Йерусалим.
През последните години трансплантацията на костен мозък и периферни стволови клетки се използва като рутинен метод за лечение на редица хематологични и онкохематологични заболявания при възрастни и деца, а при солидни детски тумори се употребява все по-широко като неконвенционален терапевтичен избор. Подобно при възрастни, трансплантациите на стволови клетки при деца са два вида - автоложни и алогенни. В първия случай стволовите клетки се получават от самия пациент, а във втория - от костния мозък или кръвта на здрав фамилен или нефамилен донор. Изборът на трансплантационен режим зависи от възрастта на детето и вида на основното заболяване.
Първата трансплантация в Клиниката по детска хематология и онкология в УМБАЛ "Св. Марина" - Варна е автоложна и е проведена при 6-годишно момиче с невробластом (злокачествен коремeн тумор). Детето вече е изписано от болницата и е в стабилно клинично състояние.
Досега стволовоклетъчната трансплантация на български педиатрични пациенти се осъществяваше само в едно столично медицинско заведение и често се налагаше пренасочване към чуждестранни онкологични центрове. С разкриването на детския трансплантационен център в УМБАЛ "Св. Марина" - Варна този терапевтичен подход се превръща в реална и рутинна практика за хематологично и онкологично болните деца в България, нуждаещи се от тази високоспециализирана и скъпа процедура.