Така пациентите ще получат бърза експертиза за степента и вида на увреждането си. Тази експертиза ще бъде изпращана по електронен път до социалните власт. След това втората комисия, в която ще има лекар по трудова медицина, представител на осигурителя, социален работник, ще изработи неговия социален план и спрямо неговата работа и специфика на труд, където работи, ще му бъдат присъждани съответните интеграционни добавки и помощи, за да бъде този човек реинтегриран обратно на работа. Москов посочи също, че лекарите от ТЕЛК ще могат да продължат да работят в такива комисии.
Ще се въведат обаче ясни критерии за тези специалисти - например, да бъдат с определен стаж и определени познания в областта, т.е. няма да има компромис в качеството на експертизата, заяви той. По думите му до лятото законовите промени ще бъдат внесени в парламента в цялата им пълнота и се очаква до края на тази година да има пълноценно изработени документи и обективни справочници и през следващата година този процес трябва да стартира по новия начин. Москов заяви също, че целта на цялата тази промяна е да се реинтегрират обратно в обществото хората с увреждания. Защото според него към момента тази система е отхвърляща. Според министъра с тези промени няма да се спестяват пари, а този 1.6 млрд. лв. ще бъдат насочвани към обективно инвалидизираните хора. Москов посочи също, че инвалидната пенсия е заместващ доход. Пенсионните добавки не трябва да отпадат там, където доходът на този човек е по-нисък от този, който е взимал преди да бъде инвалидизиран.
НЕЛК се преструктурира с две основни функции - едната е методологична - изработване на тези обективни справочници. Освен това целият срок за издаване на решение за увреждане ще бъде съкратен. Очаква се след тези промени за седмица, след настъпване на увреждане хората да имат вече медицинска експертиза, а в рамките на месец и решението от социалните. Министърът посочи и че по този начин ще намалеят фиктивните решения за инвалидност.
Източник: БГНЕС