"Това е инерцията от милиционерщината, за която говорим. Когато има тежка демотивация, се стига до подобна солидарност. За мен "ченге" не е лоша дума. Твърде малко ченгета има в системата и твърде много чиновници. В системата влязоха сметкаджии, които искат да станат пенсионери на 40 години. В момента тези, които имат мечтата да станат добри полицаи, те ще си тръгнат. Това е големият проблем", допълни Йорданов.
Бившият шеф на разузнаването генерал Кирчо Киров: "Политизацията, която се наслагваше през годините доведе до негативно отношение към "ченгетата". Освен това нека кажем - вътрешният министър трябва да е визионер. Когато говори за промяна, трябва да каже как да я постигне, с какви стратегически планове. Днес очевидно в разговорите между правителството и протестиращите ще бъдат насочени усилията, за да се намери баланса".
От своя страна бившият вътрешен министър Емануил Йорданов заяви, че негативните коментари за "ченгетата" не са от днес или вчера. Винаги, когато се прави реформа в МВР, тръгват слухове, че ще се посегне на социалните придобивки на полицаите. На служителите на МВР е забранено да работят каквото и да е друго, освен основната си работа. Има случай, при който полицай е уволнен, защото е гледал пчели. Именно в тази връзка е нормално тези хора да получат обезщетение, когато напускат работа. Тук има поле за дискусия, но не може изцяло да бъде отречено - така, както прави финансовият министър. Ако това е вярно, това означава, че на премиера вече не му се управлява".
Анализаторът Тихомир Безлов коментира на свой ред: "Проблемът от тук нататък ще са последиците от този протест. Моето мнение е, че няма особено значение дали ще си тръгнат най-способните или най-неспособните. Тези 20 заплати са огромна тема за всички".
Още по темата (41): | |