Психолог: Аз имам познати, които знаят, че шофират с превишена скорост и казват "аз ще си платя глобата, няма проблем - бързам"
Налаганите наказания, глоби и различни системи, които са въведени в световен мащаб, включително и у нас, доказано имат ефект и влияят върху поведението на шофиране, но за съжаление не в толкова голяма степен, колкото ни се иска. Това каза за предаването "Визия 0" психологът д-р Зорница Тоткова от Института изследване на населението и човека при БАН.
"Ако тази степен беше висока, наистина щеше да има така драстично да се вижда една такава крива надолу по отношение на настъпилите транспортни произшествия или извършените нарушения от страна на водачите", каза още тя.
"Различни изследвания по света говорят за това как след въвеждането мисля, че последно четох в Испания на тази точкова система, контролната точкова система за водачите през 2006-та, като направят сега един анализ на това какво са постигнали с въвеждането на тази система. През 2021 се установява всъщност, че с до 14% са намалели нарушенията на водачите и до 16% от транспортните произшествия, в които има така фатални случаи. Това не е малък процент, но на фона на 100, които гони и търси "Визия 0“ – не, не се постига този желан резултат", уточни психологът.
"Опасните водачи на фона на всички водачи са сравнително малка група хора, нали, има едни наказания, които са общи наказания, генерални наказания, така да се каже, които са свързани с това да повлияят начина, по който ние възприемаме това да го има наказанието. Тоест аз шофирам внимателно, защото очаквам, че ако направя нарушение, ще бъда глобена. А от другата страна са тези специфичните, конкретните наказания, които вече са на базата на личния опит. Аз вече съм сгафила, глобили са ме и имам мое собствено преживяване за това как действа на практика едно наказание. А при водачите, които така да кажем системно нарушават, абсолютно не се съобразяват с наложените правила, със законите, които са установени и непрекъснато извършват нарушения по една или по друга причина. Тези наказания не са много ефективни и не се наблюдава промяна в поведението, независимо от това какъв е размерът на една глоба. Аз лично имам познати, които знаят, че шофират с превишена скорост и казват "аз ще си платя глобата, няма проблем". Бързам, например", коментира още д-р Зорница Тоткова.
Повече можете да научите от прикаченото видео.