Психолог: Ако не научим децата ни да спазват правила, създаваме бъдещи насилници
Трябва да засилим контрола и върху себе си, и върху децата ни, да ги научим да спазват правилата, защото в противен случай ние си създаваме бъдещите насилници“. Това заяви детският психолог Иван Игов в предаването "Добро утро, България“ на Радио "Фокус“ по повод зачестилите случаи на насилие в училищата и извън тях.
Той разказа откъде идва кампанията "Ден на розовата фланелка“, известен като световен ден против тормоза в училище, който се отбелязва всяка последна сряда от февруари.
"В канадско училище преди 15 години две момчета виждат как по-големи ученици от друг клас обиждат и бият друго момче, защото е отишло на училище с розово поло. Те решават да съберат пари, за да купят 50 розови фланелки и на другия ден целят випуска е с розови фланелки, като символ за подкрепа към малтретирания им съученик. Тази кампания става все по-популярна по света“, поясни психологът.
По думите му в борбата с насилието в училищата трябва да се включват държавни и общински институции. "Този проблем в България продължава да не се разбира. Изследвания показват, че близо 1/3 от децата са били жертва на някаква форма на тормоз през изминалата година. Представете си колко много деца тръгват на училище със страх, защото се притесняват, че нещо може да им се случи“, изрази притеснение Игов.
Той уточни, че голяма част от децата не казват нищо на никого, защото се срамуват, че са в такова положение и не могат да се справят сами и допълни, че има и голям брой деца, които се затварят в себе си, самонараняват се, дори стигат и до самоубийства. "Обществото не вижда този проблем“, добави психологът.
Относно случаите на агресия извън учебните заведения, като тези пред дискотеките, Иван Игов бе категоричен, че тенденцията не отминава, а се засилва и стимулира от разширяващите се социални мрежи.
"Нашите деца са директен образ на това, което се случва в обществото. Децата започват да подражават на възрастните. Когато те виждат агресията в социални мрежи или по медиите, тя става част от поведението им. Това, което ме плаши най-много е безнаказаността“, бе категоричен детският психолог.
Гигов изрази недоволство от предизборните кампании на политическите партии, като посочи, че почти никъде не се вижда нещо, което да е свързано със защита на децата ни.