Психиатър: Смяната на часовото време се отразява зле на организма

Автор: Харитина Агопян
Коментари (0)
10:44 / 17.10.2023
717
Смяната на часовото време се отразява зле както на здравите хора в активна възраст, така и на онези с хронични заболявания. Тази позиция заяви психиатърът д-р Веселин Герев в предаването "Денят на Фокус“ по Радио "Фокус“.

Неслучайно държавите от БРИКС вече няколко години не сменят времето. Икономически анализи показват, че енергийната полза от местенето на стрелките е абсолютно нулева, поясни Герев.

Смяната на времето е въведена между Първата и Втората световна война с идеята, че един час светлина повече на ден позволява токът за осветлението да се използва от военната индустрия, напомни психиатърът.

Проблемите със смяната на времето за хората се проявяват вечер и надвечер, защото когато трябва още да работим, предната седмица по същото време вече сме били напуснали работното място. Така последният час от работното време става непълноценен. Същото важи за този час, прекаран в шофиране, хранене и т.н., продължи експертът.

Европейски проучвания показват, че в понеделника след смяната на часовото време се увеличават производствените аварии, трудовите злополуки и т.н. с 50%. Същото важи и за инфарктите и инсултите. Смяната е вредна за хората, които приемат медикаменти, защото се обърква дневният им график за прием, разказа Веселин Герев.

" За пациентите ми, които приемат медикаменти трикратно, съветвам още в понеделник в седмицата преди смяната на времето да изтеглят с 10 мин назад приема на лекарства всеки ден. Така, когато те плавно свикват с новия режим на прием, той автоматично ще се напасне и към новото часово време“, посъветва специалистът.

Ние и децата ни можем да изтеглим заспиването с 15 мин по-рано всеки ден през седмицата, след която предстои смяната. "Целият дневен режим се променя и това е трудност. Лягаме си по т.нар. старо време и ставаме по новото – винаги се получава един час дефицит, който е от съществено значение“, каза още д-р Герев.

"В седмицата след смяна на времето американски и руски проучвания показват, че кравите дават 50% по-малко мляко, а кокошките носят по-малко яйца. Това се обяснява с обслужването им от човека – той се грижи за храненето и почистването им и всяка смяна на времето се отразява на тази грижа“, даде подробности по темата лекарят.

"Твърдо против съм смяната на часовото време, защото тя нанася щети на всеки един от нас. Най-добрият вариант е астрономическото време – човешкият геном е настроен така, че да работи най-пълноценно в географискя пояс, където човек е роден, съответно и в конкретната часова зона“, заяви д-р Веселин Герев.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Стопанинът на заразеното стадо във Велинград: Мисля, че няма чума...
Пътят през "Петрохан" е ужасен и непочистен, започва да натрупва ...
Европейската комисия може да спре всички пари по втория транш от ...
Бащата на починалото в линейка бебе: Това не е бърза помощ! Това ...
Бургаски съдии обсъдиха проблеми от тяхната практика
Движението на "Петрохан" е блокирано! Внимавайте!


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).