Проучване: Намаляването на домашните е пореден флирт с българския родител

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
16:06 / 08.08.2023
480
Синдикат "Образование" направи национално проучване, относно ефективността на готвените промените в Наредба № 11/2016 г. за оценяване на резултатите от обучението на учениците, в частта по отношение на ограничаване на домашните работи.

На въпросите:

1. "Трябва ли да има ограничение в даването на самостоятелно писмено изпитване по учебен предмет български език и литература за ученици в начален етап?“ - 81,2% са отговорили отрицателно, а само 16,1% са изразили съгласие;

2. "Трябва ли да има ограничение в даването на самостоятелно писмено изпитване по учебен предмет математика за ученици в начален етап? - 85,5% са против и само 10,6% са съгласни;

3. ."Трябва ли да има ограничение по всички учебни предмети в начален етап за даване на образователни задачи за самостоятелно изпълнение извън учебните часове, с изключение на БЕЛ и математика, до не повече от веднъж?“ – 72.4% са отговорили да, а с не отговарят 21,6%.

Само 12% от анкетираните учители допускат, че "обемът на самостоятелните писмени изпитвания извън учебните часове /домашни работи/, може да бъде регламентиран в наредба?“ Останалите 85% смятат, че това не трябва да се регламентира в подобен административен акт.

Запитани "Смятате ли, че трябва да се дават задачи за самостоятелно писмено изпълнение на учениците по време на ваканциите?“, респондентите са отговорили:

- 41,1% допускат да се дават домашни само по БЕЛ и математика в начален етап;

- 34.5% са категорично против;

- 21,9% смятат, че могат да се дават задачи за самостоятелна работа по всички по всички предмети.

На въпроса "Намаляването на домашните ще компенсира ли големия обем на учебното съдържание?“, 95% са отговорили, че това няма да се случи.

80,9% смятат, че не трябва ли да катализират реформи на парче, а 95,6% са убедени, че намаляването на домашните няма да повиши резултатите на учениците.

86,2% смятат, че ограничаването на професионалната преценка на учителя, с намаляване на домашните, е пореден флирт с българския родител.

На въпроса: "Смятате ли, че МОН трябва да заговори за това, училището да създава и оценява умения за доброта, толерантност и сърдечност?“ – 89,2% са отговорили утвърдително, а 3,7% смятат, че оценките са по-важни от възпитанието.

Националното проучване е направено сред 5125 учители и заинтересовани през последните 10 дена.

Синдикат "Образование“ застава зад категоричното становище на учителите, че многообразието в образователните институции в България е огромно и намесата в професионална сензитивност на учителя ще нанесе повече вреди отколкото ползи.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Не прибирайте банските в дълбокия гардероб
Електронните извинителни бележки на учениците се издават в деня н...
ВАС остави без разглеждане жалби на ДПС срещу решения на ЦИК за р...
Драгомир Драганов: Няма данни за пострадали или разрушения в Русе...
Тежка катастрофа с мигранти след гонка в София
Земетресение от 5,2 по Рихтер в Румъния е усетено и в Северна Бъл...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).