По думите му ще бъде променен сега действащият Закон за защита на животните, който е в сила от 2008 година - за новите предложения в текстовете ангажимент са поели депутатите от ГЕРБ.
"Видя се, че законът не работи, преди всичко заради така наречения "надзор", който позволява на хората да взимат кучетата и да се водят, че отговарят за тях, а след това да ги пускат отново на улицата. Имаше пример с една надзорничка, грижеща се за 114 кучета, това не е сериозно", каза Мирослав Найденов и продължи с обясненията за новите мерки, които се очаква да разрешат дългогодишния проблем с бездомните четириноги.
С промяна на наредбата за приютите ще бъде дадена възможност на общините да изграждат депа за временно настаняване на кучета. Тази практика ще бъде десетки пъти по-евтина от строенето на приюти, обясни Найденов.
"Въпросните депа няма да са масивни и няма да има такива тежки изисквания към за тях, каквито са сега според закона критериите за изграждане на приют. Досега те направо граничеха с разбирането за "лукс" - отделни клетки за всяко куче, помещение за баня и т.н.", поясни още министърът.
По думите му земеделското ведомство и Столична община ще потърсят и съдействие от здравното министерство по проблема с кучетата. Причината - само България концентрира над половината от случаите на заболели от кучешка тения в целия ЕС. "Затова ще поискам здравна оценка на ситуацията. Ако това наистина е така, тогава ще се консултираме с ЕК за пристъпване и към евтаназия", закани се Мирослав Найденов.
Той обаче предупреди хората, че решителните действия, които предстои да бъдат подети от властите, ще срещнат сериозна съпротива от страна на защитници на животните. Найденов очаква големи протести, жалби до Брюксел и всякакви опити да се подкопаят резултатите от мерките. "Готови сме да понесем негатива, това са непопулярни мерки, но са необходими", допълни министърът.
Найденов потвърди в допълнение появяващите се периодично слухове, че има хора от други градове, които искат да се освободят от кучетата и затова ги карат в София. "В противен случай при популация от между 10-15 хиляди четириноги и годишна кастрация на около 5 хиляди от тях, досега броят им би трябвало да е намалял значително, а той остава постоянен или дори расте", коментира Найденов.
Източник: bTV