© bTV | Законовото изискване за разпределение на досъдебните производства на принципа на случайния подбор не се спазва в системата на МВР. Това е заключението след проверка, извършена от Върховната административна прокуратура.Изключение е налице само в ОД на МВР Разград, ОД на МВР Кюстендил и РУП Асеновград, където в резултат на положени усилия със собствени сили и средства е въведена и се ползва система за случайно разпределение на досъдебните производства. В тези структури програмните продукти са предоставени от съответните прокуратури.
Работа в тази насока е започнала и в РУП Карлово.
В част от областните дирекции не са издавани каквито и да е заповеди за начина на разпределяне на делата (сред тях - Плевен, Стара Загора). Масово разпределението се извършва от съответните началници на полицейски управления или вътрешни звена.
Няма случайно разпределение в централните структури на МВР - ГДБОП, ГДНП и ГДГП. Там делата се разпределят от началниците на сектори или отдели, посочват от прокуратурата.
До министъра на вътрешните работи и главния секретар на МВР е отправено предложение за предприемане на необходимите организационни действия.
ВАП, която е проверявала МВР, се ръководи от зам.-главния прокурор Ася Петрова. Нейното име нашумя около делото "Килърите" в Шумен, а медийни публикации я сочеха за близка до Цветан Цветанов по времето, когато той беше министър. Стигна се до ситуация самата Петрова да обяви в ефира на bTV, че не е негово протеже.
През последните месеци имаше няколко ситуации, в които зам.-председателят на ГЕРБ се оказва на мнение, различно от това на сегашния вътрешен министър Румяна Бъчварова. И двамата, както и премиерът Бойко Борисов, категорично отричат да има конфликт, породен от начина на управление на МВР. |