Проф. Владко Панайотов: Сега е моментът да бъдат спасени въглищните централи, защото оттам ще идва евтина енергия

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
12:26 / 09.12.2024
935
Сега е моментът Европейската комисия и нашият еврокомисар да организират международен колектив, който да спаси въглищните централи, защото оттам ще идва евтина енергия. Това каза чл.-кор. проф. Владко Панайотов в предаването "Утрото на фокус" на Радио "Фокус".

Според него в рамките на това столетие водородът ще заеме около 20-25% в общия микс на електроенергия. "Тук трябва да се обединят усилията на учените от САЩ и Европа и да видим как да се действа в бъдеще. Трябва да се търси компромисно решение", заяви проф. Панайотов.

По думите му енергията от въглища също може да бъде зелена. "Има такива технологии и патенти. Ако няма емисии, санкциите ще паднат и тази енергия ще бъде евтина. Тогава наистина реализираме това зелено бъдеще", обясни проф. Панайотов.

Зеленият водород се получава при електролизата на вода. "Ако енергията, използвана за тази цел, е от възобновяеми източници, тогава водородът може да бъде зеленото бъдеще", поясни ученият.

Според него много перспективно е използването не на питейна, а на солена океанска и морска вода. "Тогава, освен водорода, ще получаваме и ценни компоненти, в това число и литий, който се съдържа в разтворената морска или океанска вода. По този начин получават лития в Чили", обясни проф. Владко Панайотов.

Той отбеляза, че новият председател на БАН чл.-кор. Евелина Славчева работи именно в направлението на новите енергийни източници. "Тя може да помогне много и да инициира един международен колектив под егидата на БАН, където да влязат Техническият, Минно-геоложкият, Химикотехнологичният и металургичен университет, и заедно с нашите западни колеги да решим въпросите, които Европейската комисия така или иначе трябва да решава – зеленото бъдеще, въглеродните емисии, създаване на технологии, които да елиминират емисиите, и стратегическите елементи за новите технологии, в които влиза литият, германият, лантанът, стронцият, кадмият и редкоземните елементи", каза още проф. Владко Панайотов.

Проф. Панайотов коментира и политическата криза, в която се намира страната, която според него е резултат от поети и неизпълнени обещания на политиците. "Просто всеки трябва да помисли за своята отговорност към това общество, дали изпълнява това, което е обещал и с което е излязъл на политическия, икономическия, научни пиедестал. Изглежда толкова елементарно и лесно, а всъщност е толкова трудно", допълни той.

Виж коментарите (0)

Още по темата (147):
03.12.2024 КЕВР наложи глоби на няколко ТЕЦ-а
11.11.2024 "Възраждане" предлага мерки за защита на Маришкия комплекс
11.11.2024 Над 2 млрд. лева са предвидените инвестиции по линия на Фонда за справедлив преход през 2025 г.
09.11.2024 ТЕЦ "Марица Изток 3" може да продължи да функционира на газ или чрез фотоволтаици
17.10.2024 БЕХ преведе 16 млн. лв. за заплати в "Мини Марица-изток"
02.10.2024 Хиновски: Вече е късно да спасяваме "Марица Изток"
Още новини от Национални новини:
Кошмарна трагедия
Под снежна обсада: "Траянови врата" се оказа на 4 часа път от Соф...
Водач за кошмара по АМ "Тракия": С електрическа кола сме и батери...
Полицаи спасиха шофьор, закъсал в снега на АМ "Тракия"
Президентът Радев с коментар за атаката в Магдебург
Не пътувайте по АМ "Тракия"! Снежният ад продължава, огромни са ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).