Лекарите отделят огромна част от времето си за документация и бюрократичната тежест е много голяма. Това обясни в студиото на "Събуди се" проф. Николай Габровски. Според него през последните години дейността на медиците е един финансов отчет на свършеното.
"Изискванията към нас нарастват от година на година. Ние отделяме огромна част от времето си документацията да бъде изрядна в медицински и финансов аспект, за да отчетем, че сме свършили работата си по правилен начин. Тази бюрократична тежест е много голяма, а ние искаме да лекуваме", каза медикът. И добави: "Дори да искаме да бъдем по-човечни, понякога трябва да спазваме процедури, които не са човечни".
Проф. Габровски оцени настоящата вълна на COVID-19 като по-лека, през която се отчита по-малък наплив към болниците. "Опашката от задъхани хора, които чакат да им бъде подаден кислород - не я виждаме. Чувствам се щастлив от това нещо. Нещата вървят по-леко", добави той и отчете, че Омикрон протича по-леко.
Той коментира, че възрастовата група на заболелите с коронавируса се променя. "Категорично възрастта слиза надолу. Делта вариантът беше по-опасен за младите хора. Имахме повече по-млади жертви", заяви проф. Габровски.
Според него сме в началото на края на коронавируса. "Трябва да запазим разум и дисциплина преди да дойде този край, защото може да има неприятни изненади. Смятам, че петата вълна си отива, но за съжаление имаме време и за шеста", предупреди професорът.
Високия брой починали през изминалата година медикът си обяснява с недостатъчната ваксинация. "Навсякъде в Западна Европа, където имаше високи нива на ваксинация, нямаше такава висока смъртност, въпреки болните. Липсата на ваксинацията е проблем и тъжна истина. Защото това са били предвидими и предотвратими смъртни случаи, огромната част от тях", категоричен е той.
Относно зеления сертификат медикът обясни, че има смисъл, когато той се проверява. "Имах възможност да пътувам до Франция - там не можеш да пресечеш улицата, без да ти проверят сертификата. Тук, при нас, никога не е имало проверки. Затова да твърдим, че има смисъл - е малко повърхностно", смята проф. Габровски.