Деня на българския лекар проф. д-р Генчо Начев говори за опазването на здравната ни система и здравните специалисти. Според него лекарският дълг е постоянен и са излишни фойерверките, когато има някакъв повод.
"Обществото е длъжно на българските лекари и на много други професии. Не трябва да забравяме, че не е защото лекарят се е клел, истинските лекари намират тази професия като призвание. Ние обичаме тази професия", заяви директорът на болница "Света Екатерина".
Проф. д-р Генчо Начев смята, че не сме подходили достатъчно сериозно към въпроса с опазването на лекарите. Основната гаранция е спазване на правилата при обличането и събличането на предпазните облекла. Ако не се спазват, рискът от заразяване е много висок, изтъкна той.
"От 1 до 18 октомври броят на положителните се е удвоил. Причината е, че не спазваме правилата, а в България те са изключително лежерни. Защо - защото няма конрол! В Италия и Испания, дори сега, когато върнаха кода в Барселона, за да излезеш от вкъщи пускаш SMS и казваш къде отиваш. Ако втори път се налага да пуснеш SMS, обаждат ти се да кажат "сега не може", обясни проф. д-р Начев пред
Bulgaria ON AIR.
По думите му в цяла Европа няма футболни фенове по стадионите, но у нас има и те се прегръщат и целуват.
"Привърженик съм на това да има контрол и тези много лежерни мерки да се спазват", настоя проф. д-р Начев, който също прекара коронавирусната инфекция.
"За мен беше един катарзис. В тази мъка успяваш да направиш анализ как си живял, как ще живееш напред. Невинаги силният имунитет е гаранция от заболяване. Има случаи, когато с много висок имунитет се разболяват. Ремдесевирът сигурно не е панацея, но на мен ми помогна", сподели директорът на болница "Света Екатерина".