Проф. Касчиев обясни защо се бави строежът на АЕЦ "Белене"
"Забавянето на строежа на АЕЦ "Белене" се дължи на факта, че управляващите може би са осъзнали в каква огромна каша са се забъркали, от която не се вижда изход. Министърката ни убеждаваше как имаме всички рецензии. Мнението и на ЕК, както и на много експерти в страната е, че сеизмичните рискове и площадката трябва да се оценят наново". Това заяви проф. Георги Касчиев пред БНТ по повод строежа на АЕЦ "Белене".
"Трябва нова оценка за въздействието на околната среда, трябва наново да се проведат преговори с Комисията за получаване на нотификация и търговете за доставки да бъдат изпълнени по директивата за обществени поръчки. Площадката е одобрена със заповед от председателя на Агенцията за ядрено регулиране преди 15-16 години и тази заповед не може да се смята за нещо, което не може да се промени", каза още проф. Касчиев. Той припомни, че въпросите за ядрените рискове са не само национални, но и международни. проф. Касиев допълни, че през последните две години и НЕК, и Агенцията за ядрено регулиране са работили по придвижване на проекта, без НЕК да има разрешение за това.
Енергийният експерт допълни, че е участвал още в първия анализ през 1990 г. на Белене и от сеизмична гледна точка рисковете са големи, а от финансова гледна точка строителството е необосновано. "Няма нови изследвания за безопасността на площадката, категоричен е проф. Касчиев. И припомни, че още през 1984 г. руската страна е предложила тази площадка да бъде изоставена поради много сложните сеизмични проблеми, монтираните там съоръжения отдавна са деградирани.