Проф. Кантарджиев: Най-важното при "Омикрон" е да имаш бустерна доза
"Който е с две дози на AstraZeneca, да си направи бустерна доза. За "Омикрон" най-важното е да имаш бустерна доза, 75% си защитен, в другите проценти преболедуването е по-леко. Тези, които сега решават да се ваксинират, да го направят навреме, за да се избегнат опашки и струпвания на хора.", това каза по Nova News проф. Тодор Кантарджиев, консултант по ваксинация към СО.
Проф. Кантарджиев информира, че има много места в София, където това може да се направи и допълни, че 45% от столичани са ваксинирани, което е положителен факт.
Той добави, че докато не потвърди НЦЗПБ за наличието на "Омикрон" у нас, не може да се каже, че е тук.
Относно опасността от появяването на грип и "Делта" вариант на COVID, освен "Омикрон", проф. Кантарджиев заяви, че и да се явят случаи на грип - няма да е трагедия и новина.
"Ще имаме случаи през февруари и няма да са много. "Омикрон" ще измести "Делта", както стана във Великобритания. "Омикрон" е доста по-инфекциозен. Във Великобритания има много ваксинирани, и то предимно с две на AstraZeneca, те вече си слагат бустерна, защото само с двете дози защитата не е голяма", заяви още той.
"Когато има висок процент заболели, се вдига и процентът на хората, влизащи в болница, много зависи и от средната въраст на населението, а ние сме с по-възрастно население. Това е риск за здравната ни система, "Омикрон" се разпространява бързо, не бива да се неглижира. Натоварва се спешната помощ и лекарите на първа линия", предупреди Кантарджиев.
Според него след седем месеца на нищо неправене всяка мярка е полезна, както и тази за стимулиране на пенсионерите да се ваксинират със 75 лева. За него мерките просто трябва да се спазват - маски, дистанция и изолиране на болните.
Проф. Кантарджиев смята, че трябва да има информация относно имунизацията за различни групи от хора - майки с деца, пенсионери, млади хора.