Проф. Илин Савов: Измамници фалшифицират уебсайтове, крипто портфейлите са уязвими за хакване
"Като напълно цифрова стока, криптовалутата е възможна на въздействие. Както крипто борсите, така и крипто портфейлите са уязвими за хакване (hacking), тъй като блокчейн портфейлите държат както публичните, така и частните ключове за декодиране на "монети" или "токени". Именно те са мишени за кражба и злоупотреба от страна на организирани престъпни групи".
За това предупреди във Франкфурт заместник ректорът на Академията на МВР проф. дн Илин Савов, който участва като лектор във форума European Brand Protection Congress, видя "Фокус". В Германия той представи своята визия и опит по въпроси, свързани с инвестиционните инструменти, заплахите и опасностите пред които са изправени компаниите и държавните институции в дигиталната ера.
В своя публикация за посещението в личния си профил в социалната мрежа Facebook експертът по киберсигурност предупреди, че възможностите на организираната престъпност нарастват всяка година.
"Тяхната основна цел е да увеличат приходите си, като атакуват слабите места на бизнеса и се възползват от тяхната неинформираност и недостатъчно обучение за превенция и противодействие на атаки", алармира Савов.
Измамниците фалшифицират уебсайтове и използват неистински акаунти в социалните медии, за да прикрият самоличността си.
"Инвестиционните стъпки от страна на компаниите трябва винаги да следват превантивна политика и идентифициране на акаунтите, да разглеждат внимателно съдържанието и анализират данните", казва Савов в поста, озаглавен "Криптовалути, бизнес и техните марки - възможност за злоупотреби и рискове".
Примамването на нови инвеститори в крипто "реалността" става най-лесно като се обещават изплащане на сигурна, доходоносна, гарантирана възвръщаемост за относително кратки срокове – понякога измерени в часове или дни вместо в месеци или години. Тези представяния трябва да са червен флаг за измама, тъй като всички инвестиции носят известна степен на риск и потенциалните печалби обикновено (най-често) са свързани с време, дава в публикацията си полезни съвети и на гражданите проф. дн Илин Савов, който е и член на Международната полицейска асоциация (IPA).
По време на участието си в European Brand Protection Congress, той е предложил на участниците много полезни решения относно защитата на бизнеса и техните марки в тъмната мрежа (DarkNet) и разумното използване на инвестициите в криптовалута, текущото развитие на киберпрестъпленията и бъдещите перспективи на заплахите в дигиталният свят.