Волята и мотивацията на политическите партии са факторът, който ще формира правителство. Затова преговорите са интересни за наблюдение. От формална гледна точка те вървят по правилата. Въпросът е, че не сме видели съдържанието на споразумението, коментира политическият психолог проф. Антоанета Христова.
Според нея съдържанието ще определи нивата на конфликт между отделните партии.
Според проф. Антоанета Христова проблемната кандидатура в проекта за кабинет е на министъра на вътрешните работи, защото носи асоциацията за реваншизъм.
"За много голяма част от избирателите носи асоциация със системата преди 1989 г. Това нещо приписва веднага символичен смисъл на новото правителство – дърпа го с крачка назад в демократичния процес като имидж“, посочи тя.
"Проблемът в момента е в две политически партии – БСП и "Демократична България“. При БСП има разминаване по отношение на политики, вътре се решава сериозен конфликт, свързан с лидерството. "Демократична България“ е съставена от две части – либерално-популистко настроени около
Христо Иванов хора и десни антикомунисти около ДСБ. Проблемът е между избирателите на двете съставни части – какво се случва, защото избирателите на ДСБ не припознават
Бойко Рашков“, обясни проф. Антоанета Христова.