Проф. Георги Генов: Помощите за Украйна ошушкаха арсеналите на страните членки на НАТО
Няма да има промяна в имиграционната политика на Великобритания, след като новият премиер Лиз Тръс встъпи в длъжност. Това коментира проф. Георги Генов от Катедра "Международни отношения“ към Университета за национално и световно стопанство, в предаването "Добър ден, България на Радио "Фокус“.
"Като наследство останаха няколко проблема, които в някаква степен засягат България. По принцип няма да има промяна в имиграционната политика, което се отразява на статута на българи, желаещи да живеят и работят в Обединеното кралство, и перспективите, които стоят пред тях. Второто, което е – остава неразрешен въпросът с търканията с Европейския съюз относно изпълнението на споразумението за напускането на Европейския съюз. Иначе казано физическата граница между Северна Ирландия и Република Ирландия. И от тази гледна точка това наследство вероятно ще продължи да създава напрежение между Лондон и Брюксел и през следващата, 2023 г. Третото, което е – по същество високата степен на ангажираност на Обединеното кралство във войната в Украйна и от тази гледна точка, разбира се, очевидният приоритет на Обединеното кралство за търсене на решение в рамките на НАТО, а не на някакво общоевропейско действие, доколкото те вече са извън Европейския съюз“, посочи той.
По думите му правителството в Лондон вече не може да контролира инфлацията в страната и от тази гледна точка, ще има поредица от проблеми, които ще предполагат съгласувани действия и на паневропейско, и на надевропейско равнище, допълни той.
"По отношение на България очаквам да продължи натиска, формален и неформален, за по-ясно очертаване на антируско управление повече или по-малко. Разбира се, включително и увеличаване на помощите за Киев – имам предвид главно техническата помощ“, посочи проф. Генов.
Евелина БРАНИМИРОВА