Не спираме да търсим ваксини, за да дойдат те максимално бързо, ако бяха доставени планираните количества, нещата щяха да се случват по план. Това каза министърът на здравеопазването проф.
Костадин Ангелов в интервю за предаването "Тази сутрин“ по БТВ.
"Не спираме да търсим ваксини, за да дойдат те максимално бързо. До месец юни от месец март правим различни стъпки, за да с броя ваксини, които трябва да получим до края на годината в третото и четвъртото тримесечие, да изтеглим максимално напред във второ тримесечие. Тогава ще постигнем резултат. Целта ни е да се постигне от март до юни 70% ваксинирани граждани, за да имаме имунитет. До края на юни можем да го направим, ако имаме ваксини. Ако ги получим, на месец ще можем да направим от 500 000 до 600 000 ваксини“, заяви той.
"В хода на една световна пандемия всяко решение трябва да бъде основано на реалността. Водим война и коронавирусът е противникът. Той променя своята тактика постоянно и ние трябва да бъдем пластични, за да се борим с него. Стратегията, която избрахме със зелените коридори беше, защото имаше много ваксини във ваксинационните центрове, а не идваха хората, които бяха записани. Не сме рискували възрастните да останат без ваксини, защото поръчаните количества ваксини от всеки вид ваксина са достатъчни за ваксиниране за около 3 млн. души. 30% от ваксинираните до момента граждани са възрастни хора между 64 и 85 години, включително такива с хронични заболявания и в социални домове“, посочи Ангелов.
По думите му много държави са направили твърд локдаун, но това не е довело до резултат, защото хората трябва да бъдат готови да спазват тези мерки.
"В България вървяхме по ръба на бръснача и постигнаме резултат, който много малко държави успяха да постигнат. Казахме, че ако заболяемостта за 14 дни е под 200 на 100 000 души, ще отворим заведенията. В момента имаме плато по отношение на заболяемостта. Тя е около 12 - 13% от тестовете. Имаме нарастване на заболяемостта, но системата на здравеопазването е готова за натиска. Нашата основна цел е да държим тази пандемия на каишка и успяваме. Искаме да върнем спокойствието на хората и те да вярват, че успяваме да противодействаме на тази пандемия. В рамките на количествата, които получаваме, ние изчисляваме кога трябва да се прави първа доза и кога да започне да се прави втора. От ваксина на "Астра Зенека" категорично не се налага да се пази втората доза“, допълни той