За да няма проблеми при провеждането на търга за държавни дърва, вече са проведени срещи на министъра на земеделието и храните Димитър Греков и директорите на шестте държавни горски предприятия с браншовите организации и Националното сдружение на общините в България. Общините у нас са вторият най-голям собственик на гори след държавата, затова се предвижда до края на следващата година към местните власти да има звено, което да администрира горските територии.
Очаква се началните цени при предстоящите търгове да бъдат намалени с 20 на сто. Това се налага заради слабата реализация на дървесина през тази година в сравнение с 2012 г., както и поради тенденцията за поевтиняване на суровината и продуктите от дърво в региона, отчитат от аграрното министерство.
Около 62 на сто от дървесината, предвидена за продажба на корен в цялата страна, ще бъде широколистна. От държавните предприятия най-малко иглолистна дървесина предлагат в Североизточното - едва 10 на сто от количеството за продан, което е 19 хил. куб.м, и Северноцентралното - 12%, равняващи се на 20 хил. куб.м. Компаниите, които имат нужда от иглолистна дървесина, може да участват в надпреварата за суровина в Южноцентралното предприятие, където 83 на сто от цялото количество - 88 хил. кубика, са от този вид, както и към Югозападното предприятие, защото там се предлагат над 122 хил. кубика иглолистна дървесина.
В края на миналата седмица в парламента беше внесен проект за изменение на Закона за горите. Документът беше одобрен от кабинета на 6 ноември. Въпреки че Законът за горите е сравнително нов и по него се работи едва от две години, веднага след приемането му започнаха дискусии по част от наредбите, които браншът определи като противоречиви и лобистки, а тяхното прилагане не е от полза за българските гори.
Една от съществените промени в нормативните текстове е свързана с възобновяването на горите и ползването на дървесина. Намалява се срокът за залесяване на пожарища и сечища от 7 на 3 години. Направени са също допълнения, необходими за прилагането на европейски регламенти, свързани с дървесината и продуктите от тази суровина.
Източник: в. "Монитор"