© Burgas24.bg | | "Не съм против, но не се и впечатлявам от идеите за газов хъб. Ще се впечатля обаче, ако България се интегрира в европейския газов пазар". Това заяви президентът Росен Плевнелиев в доклад озаглавен "2015 - година на реформи. Политическата стабилност не е самоцел, а предпоставка за отговорни решения и постигане на напредък в проблемни сектори" по време на форум в столицата, предаде БГНЕС.Държавният глава заяви, че не се впечатлява и от идеите за енергиен център и голям шлем, а по отношение на газа обяви, че идеята му е "не един или друг доставчик да доминира, а да доминира балансът между тях". Така според президента "ще приключим веднъж за винаги с газа като оръжие", а синьото гориво ще стане "скучна" стока за свободно търгуване на пазарни цени.
2015 година трябва е година на действието, реформите и организацията. Имаме план, стратегия, и пари има - трябва добро изпълнение, каза президентът.
Имаме ясен и конкретен план до 2020 година, по който постигнахме пълен консенсус. Споразумението за партньорство с Европейската комисия до 2020 е в сила и съответства на стратегията за развитие, посочи Плевнелиев.
Той коментира, че споразумението с ЕК осигурява важен ресурс от над 15 млрд. евро за изпълнение на ключови реформи, а националният бюджет ще осигури "минимум още толкова".
"Над 30 млрд. евро за шест години е наличният ресурс за инвестиции и за изпълнение националната програма за развитие "България 2020". Имаме план, имаме стратегия и пари има - трябва добро изпълнение. Предстои много отговорна работа - 2015 трябва да е година на действието, реформите и организацията", каза Плевнелиев.
Президентът заяви, че няма да има оправдание, ако политическият елит избере не ударното усвояване на еврофондове, а политически сметки на дребно. За да постигнем устойчив резултат е необходимо широко политическо съгласие за реформи, каза той. Според него през 2015 имаме редкия шанс да придвижим напред забавени реформи - за работеща и справедлива съдебна система, в здравеопазването, в енергетиката, административна, пенсионна реформа и други.
"Ще подкрепя всяко усилие за реформи, защото съм убеден, че не бива да разчитаме на ниските заплати като конкурентно предимство за страната", каза той.
"Трупаме нов дълг, с който запушваме пробойни в системата. Решението е стабилност и реформи. Стабилността означава реформи", добави държавният глава.
Спешно трябва да възстановим доверието в БНБ, КФН, ДКЕВР и системата на правораздаване, призова Плевнелиев. Според него 2015 година е решаваща за постигане на позитивна промяна и продължаване на реформата в системата на правораздаването, която е фундамент на всяка демократична държава.
"Апелирам парламентът да приеме стратегията, да подкрепи нейната ускорена реализация, включително и ако за това са необходими конституционни промени", каза президентът. |