През последните 200-250 години драстично сме променили състава на атмосферата и киселинността на океана

Автор: Йоланда Пелова
Коментари (0)
17:29 / 30.05.2024
1380
Всяко наше действие има отношение към това какво се случва с околната среда. Тя деградира, повсеместно има разпад на биоразнообразието и се наблюдават климатични промени. Това каза председателят на Института за кръгова икономика Асен Ненов в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“.

Доказано е, че човешката дейност през последните 200-250 години драстично е променила състава на атмосферата и киселинността на океана. "Оттук нататък ще се сблъскваме с повече рискове, по-малко предвидимост и повече щети и загуби. И именно тук трябва да са фокусирани действията ни – как да намалим този ефект върху околната среда, която разрушаваме, и от друга страна как да се адаптираме към това, което вече не може да се поправи“, посочи Асен Ненов.

Конвенционалното земеделие днес използва химически продукти, които правят производството на по-големи обеми продукция по-лесно, даде пример той. "Това има огромен ефект върху природната среда и намалява драстично биоразнообразието, защото изчезват опрашители. Това има ефект и върху климатичната система. Ако намалим живите форми, тогава и климатичната система се дестабилизира, т.е. микроклиматът в тези хабитати става неприемлив за всичко живо“, обясни експертът.

Екологичната перспектива в кръговата икономика е дълбоко застъпена, но факторът за промяна на мисленето е много важен, подчерта Асен Ненов. "В природата отпадъците отсъстват, всичко е ресурс. Ако генерираме отпадъци, шум, газове, това означава, че губим, че нашият процес не е съвършен. Кръговата икономика се фокусира върху дизайна на продуктите, защото още на тази фаза се генерира около 70% от отпадъка, който продуктът ще причини“, обясни той.

Начините да намалим използването на суровини са много. "Най-важно е да намалим консумацията като потребители и да имаме осъзнатостта, че това, което е дадено в природата, не може да се ползва до безкрай. Има граници, които не могат да бъдат преминавани, те се наричат планетарни граници или предели. От девет такива в момента ние сме преминали шест. Това означава със сигурност дестабилизация на реда, в който сме свикнали да живеем. От нас зависи в каква степен ще се задълбочи рискът и непредвидимостта ни“, подчерта Асен Ненов.

По думите му за българите темата за опазването на околната среда е важна. "Българите имат запознатост, осъзнатост и намерения, свързани с околната среда и възстановяването й, много над средното за Европа. Тук сме водещи по начин на мислене“, отбеляза експертът.

Институтът за кръгова икономика работи съвместно с редица висши учебни заведения. "Работим в посока образоване на студенти в различни висши учебни заведения, в различни специалности. Например в специалност "Архитектура и строителство“ имаме факултативен курс за кръгови модели в строителството, които ще позволят да мислим за друг начин на строене – на разглобяеми сгради, с много висока ефективност и комфорт. Когато се говори за енергиен преход, трябва да се има предвид, че се говори за много повече иновации, много повече комфорт, много повече пари за всички“, поясни Асен Ненов.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Подписваме договора за новите реактори на АЕЦ Козлодуй
Външно министерство за "Фокус": Няма данни за починала българка в...
Делян Добрев: Очаквам ПП да изключат Асен Василев и Бойко Рашков!...
Проф. Ива Христова каза за какви симптоми да внимаваме при вирусе...
Експерт каза от какви търговски трикове да се пазим за Черния пет...
Спа столицата на България на ръба на воден режим


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).