Всичко, свързано с взривовете, е докладвано на премиера Бойко Борисов. Това заяви министърът на отбраната Аню Ангелов пред журналисти в Министерски съвет. На днешното заседание не е взето конкретно решение. Въпросът за обезщетенията ще бъде решен след заявяване на щетите. Информацията е, че става дума основно за счупени прозорци и паднали окачени тавани. При всички случаи отговорността е на собственика на фирмата. За това кой е виновен има следствие, досъдебно производство в Окръжна прокуратура - Ямбол и на тази основа се извършва разследване, окръжният прокурор е на място, каза министърът.
В складовете, които са 12 на брой, се съхраняват много голямо количество боеприпаси. Те не са единствено за утилизация, имало е например стрелково оръжие. Фирмата се занимава и с търговия, освен с утилизация.
Ние сме дали за утилизация по договора общо около 272 тона. Много малка част от боеприпасите, които сме дали по този договор са изнесени от Челопечене и съхранявани в нашата база в Костенец. На практика много малко количество са от Челопечене. Много по-голямо количество са боеприпаси с отпаднала необходимост за Българската армия, каза Аню Ангелов. 24 часа след последния взрив модулни групи ще проучват терена и извършват обезопасяването му от снаряди.
По-голямата част от евакуираните хора са се върнали по домовете си. Няма опасност за околните селища, има опасност, ако се ходи в района около самия склад, каза министърът.
Извършва се прочистване на пътя от "Петолъчката" за Бургас, за да се пусне трафикът. Ще бъде предявен иск към фирмата за заплащане на разходите по обезопасяване на района.
Ангелов каза, че се очаква в края на август да приключи работата в района на Челопечене и да бъдат допуснати представители на следствието и прокуратурата.
Министърът заяви, че е предложил промяна в Закона за боеприпасите и взривните вещества, защото по сега действащата законова уредба всичко, което остане след утилизацията, трябва да се върне в Министерството на отбраната.
По думите на Ангелов - това е безсмислица, защото по този начин се изключват европейски фирми с далеч по-високи технологии да участват в конкурси на ведомството. Промяната ще позволи боеприпасите да бъдат изнасяни и унищожавани в големи заводи в чужбина.
Източник: Агенция "Фокус" |