Предупреждение: Мерки още сега, за да не стане късно после!
"Винаги може да се повлияе на разпространението на коронавируса с по-бързи мерки, но нашите дефиниции на зони са много либерални, примерно в Германия "тъмночервена зона“ действа на 100 хиляди, както е в Бавария, а при нас е 500 души на 100 хиляди“, коментира увеличаващия се брой заразени у нас Лъчезар Томов, преподавател по информатика в Нов български университет.
"Не е много ясно дали едно по-сериозно затваряне при 500 на 100 хиляди ще спаси много човешки животи, или ще е късно. Можем да спрем епидемията, но трябва да се действа отсега. Най-важното нещо е да се прекратят големите събирания на открито и закрито по всякакъв възможен начин, хората да се събират до 8 човека, ако капацитетът е до 20-30 на сто реално спазван, ако се налага носенето на маски с полиция и глоби, ще спасим няколко хиляди души.
А туристическият сезон е източникът на тези зарази, и то основно от Русия. Зная, че това са и икономически въпроси, но България загуби досега при обща надвишена смъртност 38 хиляди души, което е двойно повече, отколкото загубата на хора през Втората световна война, като тук има млади хора в трудоспособна възраст - 9 хиляди души са под 60 години, това сега не се усеща. Още повече, че час от преболедувалите се завръщат инвалидизирани", поясни още пред БНР Томов.
По думите му държавата трябва да защити не само интересите на туризма, но и да запази интересите на всички, защото те също са част от икономиката.
Какви трябва да мерките оттук насетне:
"Трябва задължително ваксиниране на държавните служители. България е оцеляла, защото е имала задължителна ваксинация, това започва още по царско време, другата стъпка е да се намерят финансови резерви за обезщетяване на туристическия бранш, но същевременно да има се налагат санкции, ако нямат сертификати за ваксинации, на тези бизнеси, които протестират. Също да има заведения за ваксинирани, като се затварят тези с неваксиниран персонал, това действа двойно, за да се ваксинират хората, това трябва с полиция да се налага", посочи още Томов.
За примери за действието на ваксините Томов посочи държави като Русия и Великобритания с проценти за намаляване на смъртността и хоспитализациите, там където населението се ваксинира. По думите му стадният имунитет ще се постигне не с преболедуване, а чрез ваксинация. Така ще се избегнат и мутациите на вирусите, категоричен е Лъчезар Томов.