Предупредиха по-голямата част от градовете за утрешния ден
През следващите дни (до 18-19 януари) област от високо атмосферно налягане ще обхване Балканския полуостров. Това предупреждават от Meteo Balkans. Хубавото и слънчевото време ще доминират, но в котловинните и затворени полета за съжаление, поради безветрието, ще се създаде огромен проблем. Ще има условия за по-трайни мъгли, което ще повиши вероятността от познатите ни температурни инверсии.
"До няколко дни замърсяването, причинено от индустрията, в ниските слоеве на атмосферата там ще се натрупа и повишението на нивата на фини прахови частици ще достигне до високи стойности.
Очаква се нивата на PM10 и PM2,5 (фин прах), SO2 (серен диоксид), CO (въглероден оксид), NO2 (азотен диоксид), O3 (озон) да нараснат до стойности, по-високи от нормите.
Замърсяването на въздуха е най-големият екологичен риск за здравето на хората в Европа според Европейската агенция за околната среда. Основните замърсители, които се цитират са фините прахови частици (ФПЧ), азотен диоксид, в по-малка степен озон и други. Поради продължаващото замърсяване в немалко страни, ЕС започна сериозно не само да обръща внимание на проблема, но и да настоява за по-ефективни и бързи мерки прилагани от страните членки.
Срещу редица държави стартираха наказателни процедури за непостигане на нормите заложени в европейското законодателство. В някои случаи процедурите са в Съда на Европейския съюз, а в случая с България дори има осъдително решение от 5 април 2017 г. заради систематичното замърсяване на въздуха с ФПЧ", пишат още от Meteo Balkans.