В една пазарна икономика има търсене и предлагане, а цените растат когато търсенето е по-голямо от предлагането. В една пазарна икономика търсенето на имоти не може да се регулира, това ставаше навремето чрез софийското жителство, което днес изглежда нечовешко, ненормално и средновековно. Но може да се се увеличи предлагането на нови жилища, като се намали административната тежест и строителните разрешения се издават по-бързо и по-лесно. След като се увеличат апартаментите на пазара, цените им ще се нормализират, обясни председателят на Националната асоциация на строителните предприемачи Георги Шопов пред телевизия
Bloomberg.
Идеята е в следващите месеци и години строителните предприемачи да преминем към етап на по-голям оборот и по-малък марж на печалба, добави Шопов.
2024-а се очертава като много добра и успешна година за строителните предприемачи, които са част от асоциацията. Миналата година имаше голям интерес, много запитвания, но сделките бяха по-малко. Сега броят на сделките е сравним с този през 2022 г., която беше много добра година. Интересът към покупка на жилища в големите градове е силен, каза още Георги Шопов.
"Легенда е, че голяма част от ИТ специалистите си купуват апартаменти. Не, че не купуват и нямат възможност, просто са много малка част от нашето общество - на 100 човека един купува".
"Над 90% процента от сделките са на "зелено", цената е по-ниска и може да избереш. Рискът клони към нула. Хората виждат, че новото строителство е по-качествено".
"Има обаче нещо много тревожно. Шведска фирма започва да изкупува апартаменти в София и другите големи градове и да ги отдава под наем. Това е много тревожна тенденция, която може да доведе до поскъпване на цените на жилищатата.
"В Западна Европа 80% от населението в големите градове, които са на заплата, не могат да си позволят цял живот да имат собствено жилище. Това е защото големи финансови фондове изкупуват жилищата от нас, предприемачите, и ги отдават под наем на тези роби на труда с цел печалба. Задължително държавата трябва да измисли механизъм, който да забрани подобно нещо, защото това ще доведе рязко покачване на жилищата. За мен като предприемач това е много изгодно, но като гражданин моля държавата да вземе мерки."
Засиленото търсене на имоти се дължи отчасти и на предстоящото присъединяване на България към еврозоната.
Парите "под дюшеците“ се раздвижиха и то е видимо от броя сделки и ръста на цените. Има два вида клиенти - такива, които купуват за лична употреба и такива, които искат инфлацията да не им изяде техните спестявания., обясни Шопов.
Според него е напълно възможно да се повтори сценарият, при който имотният пазар отбелязва повишена динамика преди влизането в еврозоната, но след това се стигне до лек спад в броя сделки и цените.