"Става дума за първата тривалентна ваксина, произведена с помощта на инсекти чрез рекомбиниране на ДНК", уточни д-р Борисов. Белтъчните молекули, добити от различни бактерии, дрожди, яйца на мишки или инсекти, са идентични с тези на човека. Така те дават много по-малко странични ефекти от създадените по синтетичен начин медикаменти.
"Биотехнологиите очертават съвършено нови хоризонти в областта на лекарствената терапия. Сега те звучат като нещо от бъдещето, но след 2-3 години тези съвършено нови медикаменти ще са част от нашето лечение", коментира още ексшефът на агенцията по лекарствата.
Той обясни, че за разлика от традиционните лекарства, които са химически съединения, получени чрез синтез в лабораторни условия, биомедикаментите са произведени от живи организми. Става дума за големи молекули, които наподобяват или са идентични със съществуващи белтъчни молекули в човешкия организъм. Затова една трета от тях се използват за имунизации.
"При разработката на биотехнологични лекарства обаче е необходимо много добро познаване на процеса", обясни още д-р Борисов. Когато се разбере например точно кой ген или генна мутация са виновни за определено заболяване, с методите на генното инженерство в мишката или хлебарката се вкарва ДНК информация и така тя започва да произвежда специфичен белтък, който да се използва като лекарство. Тези медикаменти са високоспецифични. Те много точно се прицелват върху основния причинител на болестния процес. В редица случаи след определяне на генетичния профил на пациента се решава дали едно биолекарство ще бъде подходящо за него или не.
Източник: в. "Монитор"