След събирането на резултатите от атестацията слабите учени ще напуснат академията, а най-добрите ще получат по-високи заплати според нова система за градиране на възнагражденията, е целта на реформата. За да докаже способностите си, всеки член на БАН трябва да натрупа определени точки според списък с критерии. Изпитите ще се водят от специално назначени научни комисии.
"Едно от основните изисквания е да разберем какви са научните публикации, най-високо ще се оценяват статиите в престижни издания с високо влияние върху развитието на научната област - "импакт фактор", обясни Никола Съботинов. След това атестационните комисии ще проверят дали публикуваните идеи се цитират от колеги в същата област. За приложните изследвания пък ще се отчитат колко патенти са реализирани в практиката.
Привлечените средства по научни проекти ще имат голяма тежест при оценяването, защото основен принцип е, че за добра наука се плащат добри пари подчерта председателят на академията. Точки ще носи всеки спечелен лев по европейските и натовските програми, както и по българския фонд за научни изследвания. "Актив ще бъдат и участието в иновационни процеси, което означава трансфер на нови знания в пари", добави Съботинов.
Препитването няма да се размине и на оперативните звена, като специално ще се оценяват качеството на прогнозите за времето и наблюденията на сеизмичната активност. В атестацията ще се пресмята колко часа са работили учените в метеорологичните станции.
Освен учените ще се тестват и възможностите на цялата администрация и помощния персонал на БАН. "В случая най-важно е да се разбере дали поставените задачи се изпълняват ефективно в определения срок, след което служителите трябва да докажат на какво ниво владеят чужди езици", обясни Никола Съботинов. Така през изпитните комисии ще премине всеки назначен на работа в академията.
Източник: в. "Монитор"