Агентите ще влизат основно в ромските махали, за да следят за купуване на гласове, като мярката е разписана в план на МВР за противодействието на предизборната търговия.
Вече имало получени оперативни данни къде ще се извършва измамата. Именно за въпросните райони вече се подготвяли командировките на служители, които да противодействат на далаверите с вота за НС на 26 март.
Според информацията, с която службите разполагали, вече се развихряла търговия с гласове в Петричкия край покрай Благоевград, в ромската махала в Пловдив, в Костинброд, в Пазарджик, както и на няколко места в Северна България около Русе и Плевен. Ченгета под прикритие щяло да има и във Враца.
По всички райони и селища щяло да има цивилни полицаи, които дори ще правят опити да си купят гласове.
Идеята е дилърите да се хващат на място, тъй като иначе било трудно да се докаже това престъпление.
За да щракне капанът, за пръв път щели да се използват и роми, които да подават информация на службите. Те също щели да влизат в ролята на агенти, но щели да бъдат под постоянно наблюдение и да дават непрекъснат отчет на разследващите кой предлага и кой купува гласове.
В екипите щяло да има и командировани и прокурори от районните държавни обвинения, които да гарантират, че събраните материали ще са достатъчни за подвеждането под отговорност на нарушителите.
Идеята идва от представителите на временната изпълнителна власт, чиято основна задача след подадената оставка от кабинета "Борисов 2" е да подсигури честно провеждане на предсрочните избори. Битката срещу измамите е напълно резонна с оглед на броя на жалбите срещу тях, който достига в отделните райони до 70-100 на ден.
Източник: в. "Монитор"