© Burgas24.bg | | Девствените плажове по българското Черноморие намаляват всяка година, което е причина много природозащитници да излизат на протести и да бранят тези кътчета с цената на всичко.Сякаш разбрала заплахата от изчезващите плажове, природата изненадващо направи опит да си върне красотата.
Южното Черноморие ни е дарило с четири новообразувани плажа. Те са картографирани от геодезистите и описани в кадастралните карти, съобщава в."Черноморски фар".
Едното ново допълнение на плажната ивица се е образувало на курортния комплекс "Свети Тома" в Созопол. Други два - в "Свети Влас", а четвъртият, намиращ се на Маслен нос, до сега не е фигурирал в регистрите и това го е спасило от концесионери и бизнес интереси... до сега.
Областната управа на Бургас обаче е решила да не остави плажовете недокоснати. Взето е решение плажовете да бъдат раздробени на малки части, така че да се улесни даването им под наем. Още този сезон областният управител Константин Гребенаров ще вкара в сила идеята. Тя е вдъхновена от факта, че всяка година постъпват искания за стопанисване на определени части от плажната ивица, а в момента наемните такси и концесионната са твърде високи, за да бъдат наемани целите.
Все пак утеха за свободно плажуващите, които не искат чичко с казан царевица и гевреци да подвиква на кръгъл час и друг - с чантичка на кръста да им казва: "5 лева чадъра, 5 лева мястото за хавлия" има. Около двайсетина малки и неатрактивни плажа остават далеч от ръцете на бизнеса. До повечето достъпът е труден и те ще бъдат обявени за неохраняеми.
Оферти за раздробяване на плажната ивица е имало за къмпинг "Ахелой", чиято площ е 30 651 кв.м, "Поморие-почивни станции" - 28 465 кв.м и "Алепу", край ваканционно селище "Дюни" до Созопол с площ 218 620 кв.м.
Източник: в. "Труд" |