Посочиха целевата дата за влизането на България в еврозоната

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (5)
09:13 / 24.09.2023
589
България ще впише 1 януари 2025 година като целева дата за приемане на еврото в официален документ, става ясно от публикувания проект на правителствения сайт strategy.bg. 

Промените се правят в постановлението на Министерския съвет за създаване на координационен съвет за подготовка на ни за членство в еврозоната, а срокът за изпращане на становища изтече снощи.

Страната ни изпусна предишната целева дата за въвеждането на еврото у нас - 1 януари 2024 година, след като служебното правителство не подаде доклад за изпълнението на критериите за членство в еврозоната през февруари.

Официалният довод бе, че не са изпълнени необходимите законови промени, което бе продиктувано от политическата криза тогава. Въпреки че голяма част от необходимите текстове бяха внесени в парламента, липсата на съгласие между политическите сили доведе до забавянето им и разпускането на предишното Народно събрание без краен резултат по тези текстове.

Настоящият парламент обаче ударно приема ключови закони, които трябва да бъдат готови до въвеждането на еврото. През седмицата Европейската централна банка даде позитивна оценка и на новия закон за БНБ с технически препоръки, които ще бъдат обсъдени с Министерството на финансите преди финалните текстове да бъдат предложени за гласуване от правителството и след това от депутатите. Законът трябва да влезе в сила в момента, когато станем страна – членка на еврозоната.

Датата 1 януари 2025 година е посочена като целева за присъединяването ни към еврозоната в програмата за управление на правителството за периода юни 2023 - декември 2024 година.

Виж коментарите (5)

Още по темата (516):
15.02.2025 В Северозапада сменят цените от лева в евро
14.02.2025 Министерството на финансите опроверга твърдения на Асен Василев
14.02.2025 Асен Василев: Макар и с по-висока инфлация за януари, изпълняваме критерия за еврозоната
14.02.2025 Костадинов обвини председателя на НСИ във фалшифициране на данните
11.02.2025 Деян Николов: Не сме отправяли заплахи към служители на НСИ 
11.02.2025 Два български града минаха на евро
Още новини от Национални новини:
Атанас Зафиров: От днес БСП е различна, председателят ще бъде пръ...
Бусът от катастрофата със загинали край Видин, е извършвал нелега...
Проф. Огнян Герджиков: Не съдебната система е най-големият бич за...
След фотофиниш: Атанас Зафиров е новият председател на БСП
Мицкоски нападна Брюксел, България и Албания: Докога Македония ще...
Мъж намери муха в буркана с компот от Кауфланд


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).