Всеки трети безработен специалист е с диплома за техническа или технологична дисциплина. Това показват данни на Агенцията по заетостта (АЗ) за състоянието на пазара на труда през февруари.
През миналия месец 19,3% от регистрираните в бюрата по труда или 77 566 души имат дипломи за средно специално или висше образование. В групата на образованите безработни след техниците се нареждат икономисти и юристи. Всеки пети с тапия от ВУЗ, търсещ препитание, е завършил икономика или право.
Заради липсата на реализация на пазара на труда у нас родни икономисти се насочват към Германия, където обаче също не се търсят този вид специалисти. Най-малко от търсещите работа има сред учителите и лекарите. Един от петима регистрирани безработни е завършил гимназия или е учил до 8-и клас.
Половината от търсещите работа обаче нямат никаква квалификация и 76% от заявените работни места в бюрата по труда са били именно за хора без квалификация. За 9463 от заявените свободни позиции не се е изисквало специално образование.
Едва 13% от подадените заявки за търсене на персонал в бюрата по труда са за специалисти. Най-много са местата в областта на услугите и транспорта, следват тези в сферата на техниката и технологиите, образованието, икономиката, правото и здравеопазването.
"Трайно най-търсени продължават да са работниците в шивашкия бранш - близо 1270 свободни места бяха обявени миналия месец. Голям беше интересът към продавачите в магазини и посредниците в търговията. Имахме 850 свободни места", обясниха от АЗ.
През последния месец все повече работодатели са поискали да наемат работници в селското стопанство, готвачи и сервитьори. Това са и позициите, за които през следващите месеци ще има най-голямо търсене. "Нормално е в тази част на годината да започва да нараства търсенето на кадри в сферата на услугите, туризма и сезонната заетост", обясни изпълнителният директор на Агенцията по заетостта Асен Ангелов. Преди седмица той заяви, че този месец в бюрата по труда ще бъдат разкрити нови 6000 работни места.
Източник: в. "Монитор"