"В кабинет, който е оглавяван от премиер като г-н Борисов, едва ли министрите са толкова във владение на собствените си съдби. Всеки от тях е назначен да свърши една работа и ако и когато това се прецени от премиера, че не се случва, той бива освободен или помолен да си тръгне.
Владислав Горанов може и да има някакви намерения, но всъщност зависи от началника му какво ще се случи. Буквално го казвам.“ Този коментар направи в предаването "Преди всички" по програма "Хоризонт" на БНР политологът Любомир Стефанов по повод споровете около намаляване на ставката на ДДС за определени бизнеси и несъгласието на финансовия министър.
В рамките на голямата логическа картина финансовият министър има правото най-малкото да бъде сърдит и да отстоява една по-консервативна позиция. Стабилните финансови резултати на страната ни са сред причините да бъдем поканени за т.нар. чакалня на еврозоната, допълни Стефанов.
"Тук виждам един политически кръстопът за ГЕРБ – или трябва да спазват принципите, за които твърдяха, че ни носят просперитет, зачитане в Европа и стабилност на икономиката, генериране на излишък и т.н., или да се поддадат под някакви конюнктурни интереси на абсолютно доста неоправдано и неразумно разхлабване на ДДС за сектори, които за цялото общество са с много спорен ефект и добавена стойност,“ коментира той.
При редовни избори догодина шансовете на по-малкия коалиционен партньор в управлението са някакви, а при предсрочни избори – никакви, смята политологът. В момента според Стефанов всички позитиви от справянето с коронакризата са за ГЕРБ и премиера
Бойко Борисов.
Румен Радев няма как да увеличи рейтинга си, защото се видя, че в извънредна ситуация той няма административни и изпълнителни правомощия да влияе, коментира още Любомир Стефанов.
"Имаше своя прочит, своята интерпретация на два-три пъти. Смея да твърдя, че удари на камък и хвана фалшива нота в реакцията, която трябваше да има. Отново каза някакви неща, но в неговия си, типичен вече мога да кажа, неясно апелативен начин, от който не следва нищо,“ мотивира се политологът.
Има ли политическо бъдеще за ген. Венцислав Мутафчийски? Според Любомир Стефанов той сега е минал на заден план, за да спрат да го атакуват, да бъде запазен и "да възвърне този бляскав престиж, който имаше“. "Категорично генерал Мутафчийски не е похабен, нито е жертван,“ смята Стефанов.
Васил Божков е в ситуация, в която няма какво да губи, отбеляза Стефанов.
"Очевидно е, че почти цялата държава изглежда като да е стегната да го изкара виновен, да го очерни – нещо, което поставя доста сериозно съмнение върху демократичния характер на една институциите в България. Респективно той пък поема същата игра от разстояние. Провокиране и игра на нерви – кой ще мигне пръв в случая,“ обясни Любомир Стефанов.