Неизяснените отношения и отворените политически връзки могат да приключат само по два начина: или в някакъв момент да се превърнат в истинска, формална, сериозна коалиция, или да се разпаднат. Това каза политологът Тончо Краевски в предаването
"България, Европа и светът на фокус“ на
Радио "Фокус“.Формализирането на коалиционното споразумение според него е закъсняло. Той припомни, че ПП-ДБ са отказали сключването на такова в началото на управлението. "Вероятно тогава те щяха да бъдат в по-добра позиция да поставят условия. Оттам нататък се започна една игра, в която те от силна позиция постепенно изпаднаха в по-слабата, защото на всяко по-важно гласуване Борисов с удоволствие напомняше, че тяхната връзка е неангажираща и че той е избрал правителството, но няма ангажимент да подкрепя всяка негова инициатива, да подкрепя бюджета и т.н.“, посочи Краевски.
В текста и условията на сега предлагания от ПП-ДБ меморандум политологът вижда страховете на коалицията, свързани с живота на кабинета – избирането на ръководители на регулаторите, ДПС като трети партньор, доведен от ГЕРБ. "Сега те се опитват да формализират тези отношения, да им дадат форма и някакви ясни правила, но обикновено този, който изисква формализация на отношенията, най-често се намира в слаба позиция. Според мен те искат този меморандум в момента, защото се опитват да защитят интереса си, осъзнавайки, че може да им се наложи да пребивават още дълго време в тази сглобка, и то като по-слабата страна“, коментира Краевски.
Според него крайната цел на
Бойко Борисов, както и в самото начало на управлението, е да има формална коалиция и тя да бъде наречена така. "Само че не с това съдържание на коалиционното споразумение. То можеше да бъде договорено сигурно преди година. В момента той ще отправи някакви контраискания“, смята Точно Краевски.
Договарянето на подобно споразумение според него е единственият вариант и за двете страни.
"Смятам, че няма никакъв друг вариант. Ако се отиде на избори, няма да има радикална промяна във вота. Възможно е ПП-ДБ да изпадне в още по-слаба позиция спрямо ГЕРБ и не е изключено ДПС да стане необходим аритметически елемент и от обикновеното мнозинство, не само от конституционното. ПП-ДБ няма ход да ходи на избори, освен ако не реши след това да остане в опозиция като принципно решение“, обясни политологът.
Активността на
Делян Пеевски той свърза с предстоящия конгрес на ДПС и избора на ръководство. Политологът обърна внимание, че активността му не е от трибуната на Народното събрание, а пред медиите.