Политолог: Алчността беше спряна на границата между Ахтопол и Синеморец

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
19:23 / 08.09.2023
21445
Алчността беше спряна точно на границата между Ахтопол и Синеморец. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" политологът Евгений Дайнов.

"Този валяк на алчността, който тръгна от север и стигна до Ахтопол, в Синеморец беше спрян. В Синеморец още преди 10 години спряха валяка на бетониране и задръстването на дерета и се оттичат водите. Драмата е долу по плажовете, където водният стълб, който идва от планината се натъква на морето, и там са отнесени повечето постройки. Тук тази трагедия я няма именно защото алчността беше спряна точно на границата между Ахтопол и Синеморец", допълни той.

"В Южното Черноморие имаме чисто феодално-бандитски модел на управление – има си феодали, които понякога са кметове, понякога са кметове плюс местния бандит, които държат властта над цялото население, обещавайки на това население, че ще ги включи в общото грабене. И населението ги обича и търпи", изрази мнение политологът и обясни, че въпреки сега трагедиите с наводнени сгради и дори смъртни случаи, хората продължават да си обичат феодалите точно защото вярват, че ще бъдат включени рано или късно в голямото крадене.

"Това е рискът на феодализма – той покварява всички надолу, всички искат да станат бандити в този модел. А феодалният модел в момента в България, тъй като е лишен от компонента "чест", като било в Средновековието, е чисто грабителски. И тук вече се намесват хора, които идват от по-цивилизовани места, по-граждански настроени, които в крайна сметка спасяват самите местни от тяхната собствена алчност и глупост. Държавата трябва да се намеси тук императивно", посочи политологът. 

Според Евгений Дайнов ако се спазваха законите, нямало е да има такива наводнения: "Странджа се изсича, следователно тръгват огромни наводнения, отдолу всички дерета са затрупани, всички рекички и поточета са запушени, и това наводнение няма къде да отиде. И наводнението, което слиза от Странджа, и наводнението, което помита населените ни места, са плод на неспазване на законите. Това, което е по морето, е чист популизъм – каквото иска населението, това се прави, а нагоре, за да не се спазват законите, хвърчат подкупите".

"Единственият начин да се гласува за нормални кметове и да се поддържа нормален законов ред е все повече хора от цивилизованите градове да преселват тук. Когато хората, които са придошли от цивилизованата част от страната, където има градска цивилизация, станат повече от местните, тогава тук ще има възможност да се установи законов ред и да се спре онова крадене, което води до човешки жертви", заключи политологът Евгений Дайнов.  

Ива ДОЙЧИНОВА

Виж коментарите (0)

Още по темата (166):
26.10.2024 В Царево откриха монумент в памет на д-р Йорданова
15.10.2024 Екоминистърът инспектира мостовете, които бяха пометени от наводенията в
Царево
03.06.2024 Министърът на туризма посети Царево и местата, пострадали при разрушителните наводнения от 2023 г.
18.04.2024 Готов в новият мост на пътя Царево – Ахтопол!
02.04.2024 Докъде стигнаха възстановителните дейности след потопа в Царево?
20.03.2024 Изплатиха средствата от дарителската сметка за пострадалите от бедствието в Царево
Още новини от Национални новини:
Майката на жестоко убитата Евгения: Това ще се случи само през тр...
Готови ли са зимните курорти за сезона?
Кои са проблемите, които могат да възникнат при наемането на възр...
Кирил Петков: Зависимостта в политиката се оказа най-големият пор...
Бойко Борисов отказа да е премиер
Радостин Василев е огорчен от БСП: Защо не подкрепихте Силви Кири...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).